BBB BREAD AND BUTTER BERLIN


Originalita

Originalita a móda. Pre niekoho neoddeliteľné pojmy ako chlieb a maslo alebo Bread and Butter ako sa nazýva každoročná medzinárodná show street a urban módy, čiže toho čo bežný po móde bažiaci občan zarábajúci priemerný plat či už v korunách alebo eurách nosí. Bread and Butter je módnou udalosťou roka pre obchodníkov, fashion štylistov a módnych redaktorov z celého sveta. Tak ako chlieb a maslo aj táto show je alfou a omegou módneho sveta. Predstavuje totiž nielen trendy a módne novinky na nadchádzajúcu sezónu ale taktiež nové svetové značky, návrhárov a firmy, ktoré ešte pár rokov dozadu boli len snom mladých ľudí túžiacich vyjadriť svoju kreativitu.

Tempelhof

Na Bread and Butter je bežne vidieť začínajúcich módnych návrhárov, ale tiež najnovšie kolekcie známych značiek ako Guess, Wesc, Massdm, Baby Phat či Puma. Počas posledných dvoch sezón sa B&B presunul z teplej Barcelony do priestorov starého Berlínskeho letiska Templehof. Počas troch dni kedy sa táto obrovská módna show koná, sa areál letiska veľký 5000 m2 premení na megalomanskú farebnú fashion show. Zo starých letiskových hangárov sa stanú dokonalé imitácie trendy obchodíkov kde sa predstavivosti medze nekladú. Napríklad známa značka Fornarina použila ako dekoráciu retro kolotoč, pri panských značkách bolo možné vidieť aj model starého pretekárskeho Porsche. Všade sa to hmýri modelkami, hosteskami, novinármi, ale tiež samotnými návrhármi stojacimi za tou ktorou značkou. Cieľ je totiž zaujať, šokovať a hlavne presvedčiť. Presvedčiť tých ostatných o originalite a trendovosti svojej značky a tým zaručiť sezónny nákup.

Areál letiska je rozdelený do siedmich oblastí: Sport and Street, Street Fashion, Fashion Now, Style Society, Denim Base, Urban Superior Men a L.O.C.K alebo Labels of Common Kin (značky ktoré reprezentujú tradíciu ako napríklad, Levis či Fred Perry). Každá z týchto skupín je iná a ako už názov naznačuje združuje značky, ktoré sú si podobné. Návštevník sa medzi rôznymi časťami môže pohybovať voľne, navštíviť obchodík ktorý sa mu páči, pozrieť si konkrétne veci, ktoré ho zaujmú, s privilégiom možnosti porozprávať sa s návrhárom osobne. Vec na nezaplatenie, hlavne ak nakupujete kolekcie pre obchod kde ste poväčšinou odkázaní na katalógový vyber. Bread and Butter vám umožní veci „obchytať“ zistiť koncept, ktorý predchádzal ich vzniku či objaviť značky ktoré ešte dve sezóny dozadu neexistovali.

Prechádzkou pomedzi štýlovými hangármi vás sprevádza hudba DJ-ov, ktorí sú na akciu špeciálne pozvaní. V obchodíkoch, kde okrem áut a retro kolotočov objavíte aj imidžové bary postavené špeciálne na túto príležitosť (samozrejme každý ladí s interiérom obchodu, v ktorom je postavený) vám barmani radi namiešajú chutný drink z čerstvého ovocia či nalejú značkové šampanské. Majiteľ obchodu sa cíti ako kráľ a návrhár sa teší, že s ním vyplní nákladnú objednávku na ďalšiu sezónu. Šaty vám rada predvedie modelka a pri odchode určíte dostanete malý darček. Skrátka vlk je sýty aj koza celá.

Rozsiahle hangáre starého berlínskeho letiska taktiež umožnili vytvorenie špeciálnych priestorov pre média, našli sme aj oddelenie literatúry, kde sú vám k dispozícii stovky módnych časopisov a kníh o látkach, značkách a módnej histórii. Vskutku veľký šok pre tých, ktorí sú nadšení rozmanitosťou ponuky slovenskej PNSky. Väčšina časopisov je zadarmo, aj tu sa snaží určitý segment módnej tvorby zaujať pozornosť. Bread and Butter je totiž esenciou módneho sveta. Reprezentuje „bežnú“ urban módu, veci čo nosia Európania strednej vrstvy a nie „haute couture“, či vysokú módu dostupnú len pre hŕstku vyvolených. Berlínsky Templehof dodáva celej akcii punc veľtrhu svojou veľkosťou, avšak originalita jednotlivých hangárov pripomína návštevníkovi iný, umelecký svet, plný rozmanitosti, nápadov a tvorivosti. Atmosféru diametrálne odlišnú od šedých berlínskych ulíc nachádzajúcich sa za stenami dávno nepoužívaného letiska.

Hlavným komunikačným centrom pre návštevníkov ako aj miesto kde sa môžu zabaviť a porozprávať so svojimi obchodnými partnermi je centrálny hangár ktorý sa po dobu trvania veľtrhu zmení na pravý „western saloon“. „ The Original Sin Saloon“ ako sa reštaurácia volá je kombináciu starej westernovky a klasického nemeckého Oktoberfestu. V „saloone“ sa medzi štýlovými dekoráciami naje naraz až 1700 ľudí, ktorých obsluhuje tým z renomovanej berlínskej reštaurácie Borchardt. Posilnený chutným burgrom a pravým nemeckým pivom môže návštevník pokračovať na jednu z mnoho originálnych módnych prehliadok ktorú B&B ponúka.

The Original ako inšpirácia, alebo Kto hľadá určite nájde

Bread and Butter sa tento krát niesol v téme „The Original“ čo bolo vidieť v jedinečnosti módnych kolekcií, v štýlovosti jednotlivých hangárov ktoré sa rovnako ako značky ktoré ich obývali snažili vyniknúť a šokovať. Bread and Butter je veľká galéria farieb, šiat, topánok, doplnkov a módnych vychytávok, ktorá pripomína návštevníkovi existujúcu rozmanitosť módneho sveta a nabáda k tvorivosti a experimentovaní s obliekaním a oblečením. Hľadať tu niečo fádne a nezaujímavé, je ako začať stopovať ihlu v kope sena. Je to nemožné. A predsa, aj keď je každá jedna zo 700 značiek (každý návštevník pri vchode obdržal takzvanú “Bibliu značiek“, knihu plnú informácií o každej jednej značke ktoré Bread and Butter odprezentoval), ľahko dostupná v Európe, nakupuje bežný Bratislavčan či už z vlastnej pohodlnosti alebo nedbalosti, v známom obchodnom centre. Takže inšpirovaný originalitou Berlínskeho Bread and Butter a opantaný starým známym „šaty robia človeka“, hľadajte svoj štýl, pátrajte po zašitých obchodíkoch, ktoré ponúkajú originalitu, nevšedných značkách, či mladých módnych návrhároch. Pretože vyberať si je z čoho nielen v Berlíne, Paríži a Londýne, ale dokonca už aj v Bratislave…

Text a foto: Zazzle.sk

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *