REPORT
Poézia je dnes poéziou ulice Tretí ročník „našej“ akcie Artattack Freestyle Battle, ktorá je už tradične súčasťou festivalu elektronickej hudby Prvý Máj, vyšiel tento raz na 29. apríla. Tradične klub Babylon, tradične výborná atmosféra, netradične zaujímavé „súboje“ a trochu stresu v zákulisí. Všetko ako má byť. Používam takú frázu, kto zažil, zažil a kto nie – jeho problém.

Aj keď to nie je práve bohvieaký úvod k reportu, platilo by to aj teraz, nebyť istej nepríjemnej (a z nášho pohľadu usporiadateľa naopak celkom príjemnej) skutočnosti. Iste ste zaregistrovali, že veľkú väčšinu lístkov sa podarilo vypredať už v predpredaji. A keďže kapacita klubu Babylon stále nie je nafukovacia (a už ani nebude, keďže klub po tejto akcii minimálne na nejaký čas končí), na niektorých sa bohužiaľ nedostalo. Do istej miery nás to mrzí a dávame si záväzok, že nabudúce budeme hľadať väčšiu sálu.

Tým sa zároveň končí výpočet negatív tejto akcie. Môj príchod na miesto činu je okolo deviatej, pred klubom už postáva niekoľko nedočkavcov, prebíjam sa k svojmu „vip“ vstupu a predbežne zaujímam miesto „sledovača“. Na plátne bežia ukážky z nejakej break dance battle dopĺňané „vídžejingom“. Pred desiatou sa otvárajú brány a k asfaltom sa stavia dídžej Škrupo, aby rozohrial napĺňajúci sa klub svojím párty setom. Niektorí sa nenechajú dvakrát ponúkať, v rohu klubu sa spontánne vytvára kruh a chalani, pre ktorých je lámanie svojho tela nielen príležitostným spestrením, nám svojou bezprostrednosťou skracujú čakanie na samotný battle. Hlúčik prizerajúcich sa postupne rozširuje a ľudia nešetria prejavmi svojho uznania. Ak niekto stále nevie, čo myslím autentickosťou hip-hopu – tak práve toto! Moderátori, porota a prvé kolo. Začiatok samotných súbojov je naplánovaný na jedenástu a čuduj sa svete, stíhame. Ešte predtým sa mikrofónov chytajú moderátori večera, excentrický Lyrik aka „ja som tak strašne krásny kanček“ a jeho kolega v boji za odviazanie sa prítomných divákov (ktorí v tom čase zaplnili klub hádam do posledného miesta) Konko alias Billy „sľubujem, že dnes budem triezvy“ Hollywood. Do poroty usadá minuloročný víťaz Kaidžas (Abysi), chrbát mu kryjú bratislavský Moe (kto stále nevie, tak AMO) a „fejmový“ a cenený „numero uno“ českého freestylu Tafrob (ZW Cirkus), ktorý po dohode napokon vystriedal Opaka. Dvojice sa pekne losujú z dvoch pohárov (chceli ste to transparentné? nech sa páči). Zmenou je však neúčasť Michadelika a Supu z Mojej reči, páni sa neunúvali (škoda) a tak ich nahrádza dvojica Ušo a Anine (Kostramosta).

Matematika náhody je nevyspytateľná a tak úvodné dvojice dopadli tak ako dopadli. Úplný rozpis sa povaľuje niekde na foto okolo, takže ja spomeniem len niektoré veci. Hneď v úvode Strapo ukázal, že nakoniec mu to veľké pódium problémy robiť nebude, Rusty a Jerry, čo „spolu chodíme chlastať“ do seba veľmi nerýpali, pamätník Štvanec presvedčil, že stará garda do zberných surovín ešte nepatrí, jedinej nežnejšej polovičke Zuze postup tiež nenarobil väčšie problémy, výborné bolo aj kolo Turbo T a Jedlee Wonder, kde sa stretli dvaja „šialení houmoboji“ s charakteristickými prejavmi. Tiež si veľa útočných slov nepovedali – to je tak, keď sa v „súboji“ stretnú kamaráti, o to však bolo ich „predstavenie“ zábavnejšie.

Najzaujímavejším v prvom kole (dva razy po minúte) však bolo nepochybne stretnutie Zverinu s mladučkým chalaniskom, ktorý si vraví Idea. Favorizovaný vysokohorský kamzík s ním mal očividne problémy, riešilo sa tretím súbojom a napokon porota rozhodla ako rozhodla – postúpil Zverina. S tým, že porota uznala Ideu za obrovský talent. Hádam o ňom ešte budeme počuť. Faktom ale je, že v koži pánov porotcov by som vtedy fakt nechcel byť. A čo si tu budeme nahovárať, u veľkej časti publika sa toto rozhodnutie nestretlo práve s porozumením. Osobne som ale alibisticky vzal na vedomie a tešil sa na druhé kolo. Oddeliť zrno od pliev. Tento rok nás obišli určené témy, porotcovia skôr zdôrazňovali, aby vystupujúci rešpektovali, že ide predovšetkým o slovnú bitku a nie o súťaž v slam poetry. Po prestávke, počas ktorej prebehla premiéra videodokumentu Rendzska-SK, začína druhé kolo. Strapo jednoznačne, Štvanec sa stretáva s Herajn „Denis“ Heraklesom z Druhej Strany a po lepšom a variabilnejšom predvedení svojich schopností nakoniec postupuje. Na sledovanie veľmi príjemný a výrazne vyrovnaný je súboj Zet.u.zet.y a Hrzu z Levíc, jedno z tých najvyrovnanejších vystúpení večera, radosť sledovať. Neobišli nás ani niektoré pikantné slovné zvraty, napokon – patrí to k tomu. S odretými ušami, ale predsa, postupuje Zuza a nemôžem si odpustiť poznámku, že slečna nám každým ďalším absolvovaným súbojom dozrieva ako víno. Zaujímavé je i stretnutie Zverinu a Jedlee Wondera, tento raz Zverina postupuje jednoznačnejšie.

Ak si to neviete predstaviť, skúsim vám pomôcť. Zverina a Jedlee, to je taký stret svetov. Tatranský vysokohorský hárdkor verzus trnavský crunkový „fičák“. Jednoducho šou. Nasleduje exhibičné vystúpenie beatboxera Mareka Homolu, sánky ľuďom v publiku padajú (pozrel by som si jeho súboj s Rytmusom), najmä keď vyťahuje známe „hity“. Po ňom niečo zo svojich schopností predvádza dídžej Lucco, ktorý sa počas celej akcie staral aj o všetky podklady pre rapperov. Semifinále, v jednom Strapo a Štvanec v druhom Zverina a Zuza. Prvé sa nesie vo výrazne „vykľudnenom“ duchu, nie je to ani tak súboj (čo im porota napokon i vyčíta) ako priateľské potľapkávanie sa po pleci.

Nasleduje určené kolo, v ktorom sa na „príkaz“ poroty už musia pustiť do seba, čo Strapo vtipne rieši opretím sa do samotnej poroty. V druhom sa „nečakane“ nešetrí rôznymi sexuálnymi narážkami (feministky by asi radosť nemali), koniec koncov, čo iného už možno čakať od Zverinu? Zuza sa ale nenechá zahanbiť a tak sa dozvieme kde, kto, s kým a ako? Prípadne i podrobnosti o ich postavách - veď viete ako to chodí. Víťazom môže byť len jeden. Moderátori roztáčajú publikum na najvyššie obrátky a máme tu: finále! Stretáva sa v ňom mladý, práve vychádzajúci talent slovenského hip-hopu Strapo a prefíkaná líška s albumom Svetlo v tme Zverina. Vyrovnaný battle na dvojminútové kolá, v jednom má navrch Strapo, v druhom Zverina, porotu presvedčilo až tretie a o malý kúsok svojho súpera predstihol...

Chvíľka napätia – Strapo! - a tak si odnáša päťtisíc korún „cash“ a desať od sponzora Rooftop Shop na nákup oblečenia. Nuž čo, bude chlapec „feši“. Následné vystúpenie proti už exmajstrovi Kaidžasovi sa postupne mení na regulérny battle. Kaidžas mu vyčíta, že jeho rýmovanie je stále o tých istých frázach, že je priveľmi „na efekt“, ľudia si však myslia svoje. Nakoniec zasahujú Lyrik a Konko a „exhibícia“ sa končí. Ešte pred ňou mali prítomní možnosť vypočuť si spoločnú skladbu Tafroba a Kaidžasa.

Kodh znamená záver Moderátori sa už pomaly snažia uviesť zahraničného hosťa, DJ Kodha, Moe ich však v uvoľnenej atmosfére vyprovokuje k „frístajlu“, čo nakoniec riešia s vtipom. Moderátor-redaktor Lyrik sa chytí a vidieť, že si svoju „polminútu slávy“ vychutnáva. Moederátor-producent Konko je trochu zaskočený – dôležitejšie však je, že publikum sa neuveriteľné baví. To sa na scénu ale konečne dostáva Francúz Kodh. Tituly DMC a ITF znamenajú dosť, viac ale znamená, že chalan má cit pre publikum, ktoré, aj keď preriedené, stále ostáva v hojnom počte. Keby som rozumel turntablismu, popíšem vám všetky tie technické finesy, ale keďže nerozumiem, musí vám stačiť, že niekedy som jeho prsty ani nestačil sledovať.

Nebolo to ale žiadne experimentovanie pre experimentovanie, set je poskladaný zo známych i menej známych, predovšetkým však starších, vecí „s hip-hopovým postojom“. Počúva i tancuje sa príjemne. A o čom celá táto noc bola? O súťaživosti, o egu – ale aj o zmysle pre humor, schopnosti nebrať sa tak strašne vážne.

Bola o spolupatričnosti, rape a hudbe. Bola tiež o dobrej nálade, ktorú sa (aspoň teda dúfam) podarilo vytvoriť. Postretávali sa ľudia neznámi i známi, vypilo sa pár drinkov, niekoľko minerálok – a všetkým bolo super. Porazeným česť a víťazom hurá. Aj keď si myslím, že víťazmi boli v túto noc všetci. Minimálne v publiku. A či to bola tá „akcia roka“? Neviem, viem ale, že ja som sa bavil. A to mi bohato stačí.

FOTOREPORT  [Hore]PÁRTYFEŠN  [Hore]
Akcia Artattack Freestyle battle sa koná len raz za rok a niektorí to dokážu navyše ovenčiť výnimočnými kúskami zo svojho šatníka. Okrem tradičného fotoreportu vám ponúkame aj vzorku zúčastneného národa. Jedni sú odvážne nápadití, iní zas zvolili jednoduchosť, veď posúďte sami.
NÁZORY  [Hore]
Moe (A.M.O.) - Tento rok bolo viac mladých mcs, škoda že sa bili termíny s Mojou Rečou, bolo by to určite zaujímavejšie. Organizačne mi asi nič nevadilo, prekvapili ma Lyrik a Konko, boli dobrí. Popiči Zverina, Idea aj Zuza.

Midi (Subbeats) - Tučný štýl. Bavilo ma to. Akcia super. Som rád, že sa zrodil nový vzťah v ramci scény medzi Zverinom a Zetuzetou. Pre mňa bol víťazom skôr Zverina, práve pre veci, ktoré potom Strapovi vytkol Kaidžas. Ale koľko ľudí toľko chutí. Rešpektujem výsledok.

Spank (Burner/Turbo Boost) - AAFB vo svojom treťom pokračovaní dokázal, že sa stal etablovanou akciou. Bol som spokojný s učinkujúcimi, zvukom, organizáciou, za príjemné osvieženie som považoval výber moderatorskej dvojice. Vytkol by som akurát tak tlačenicu pri vstupe. Držím Artattacku palce do ďalších ročníkov.

Zet.U.Zet.A. - Tento ročník som prvýkrát vnímala ako vystupujúca. Nepáčilo sa mi, že si nebolo kam v back-stagei sadnúť. Inak to organizačne vyšlo, v podstate sa išlo podľa plánu, klasickým mínusom sú vždy sbskári, ktorí majú s každým problém už len keď príde do klubu.

Arial - Mega akcia, mega ľudí ... všetko fajn, ale nechal by som vyhrať Zverinu! Bavil ma omnoho viac. A Kodh na konci? Miestami lepšie ako celý battle.

Lumír (Hip-hop.sk) - Je mi ľúto, ale nemožem hodnotiť, keďže som bol v Košiciach.

Smoet (Artattack.sk) - Ako hodnotím tohtoročný Artattack Freestyle Battle? Snažil som sa to napísať v reporte - ale inak sa mi samozrejme akcia páčila. Fajn atmosféra, fajn vídžejing, fajn vystúpenia, fresh moderátori a obligátna vzorka ľudí pod i na pódiu. Klub naprataný na prasknutie,až sa nedalo pohnúť - to je azda jediná výhrada.

Turbo T (Burner/Turbo Boost) - Mal už vyššiu úroveň, napráskaný klub, dobrá atmosféra, organizácia dobrá, porota nepodplatiteľná, teplí raperi, bol som spocený, dostal som Wondera, moc sme sa nenapádali, není kuchár ... Moderatori Billi a Lemur H dali dobrú show. Zaujímavé kolá: Wonder s prstom na Zverinu, Zuza to rozjebala, Idea ma prekvapil, Strapo bol teplý. Bavil som sa na battli Kajo vs Strapo ... Milujem túto akciu a nabúci rok chcem vypadnúť a byť lepší vo vypadavání. GGG Gauč

Jr (90bpm.sk) - Priemer, divná porota. Super, že tam boli aj mladí, že boli kvalifikácie, z ktorých víťazi sa ukázali ako perspektívni mcs. Naopak niektorí tam vôbec nemuseli byť a hlavne škoda Michadelika a Supu, že nedošli, bolo by to o inom.

Strapo - Bolo to jedno veľké prekvapenie... Aj pre mňa, aj pre porotu, aj pre divákov. Okolo tohto ročníku sa točí a ešte bude točiť veľa "Možno keby..", ale dopadlo to ako dopadlo a nikto to nezmení. Pre mňa to bola česť, úspech a z časti zázrak so šťastím...

Dekan (Flaps) - Full house. Rýmy. Vtip. Punchlines. Strapo. Zverina. 3. kolo. Strapo. Klobúk dolu ...PLAGÁTY  [Hore]


PAVÚKY  [Hore]
ZÁZNAMY 2006  [Hore]
ČO KTO DĹŽKA
1.kolo Strapo- Anine 6:44 min.
1.kolo Rusty a Jerry 5:50 min.
1.kolo Zverina - Idea 8:23 min.
1.kolo Zet.U.Zet.A - Lektor 8:51 min.
1.kolo Ledko - Štvanec 8:21 min.
1.kolo Turbo T - Jedlee Wonder 5:05 min.
1.kolo Ušo - Herajn Herakles 6:04 min.
1.kolo Šulo - Hrza 6:06 min.
2.kolo Strapo - Rusty 5:54 min.
2.kolo Štvanec - Herajn Herakles 8:14 min.
2.kolo Hrza - Zet.U.Zet.A 7:39 min.
2.kolo Zverina - Jedlee Wonder 9:17 min.
Semifinále 1 Strapo - Štvanec 9:32 min.
Semifiníle 2 Zet.U.Zet.A - Zverina 6:25 min.
Finále Strapo - Zverina 16:52 min.
Naživo Tafrob plus Abysi - Nevíš jak je těžký 4:20 min.
Exhibície Exhibície moderátorov a víťazov 15:39 min.
Exhibícia Exhibícia DJ Lucco 10:02 min.
Exhibícia Exhibícia Marek Homola - Beatbox 4:24 min.
Radio FM Sampler o AAFB 114:42 min.
Radio FM Sampler o AAFB so Strapom 116:37 min.
Rádio spot Festival Prvý máj 2006 0:30 min.
BA kvalifikácia Zet.U.Zet.A. a Strapo 4:52 min.
TT kvalifikácia Jedlee Wonder a jeho súperi 25:00 min.


VIDEÁ  [Hore]
TRACKLIST 2006  [Hore]
Strapo a Anine
1.kolo - Ashanti - Only U

Rusty a Jerry
2.kolo - Prodigy - Keep it thoro

Ledko a Štvanec
1.kolo - Jadakiss feat. Nate Dogg - Time's up
2.kolo - Afu-Ra - God of rap
3.kolo The Beatnuts - Buying out the bar

Ušo a HerajnHerakles
1.kolo - The Game - Westside story
2.kolo - Method Man and Redman - Da Rockwilder

Šulo a Hrza
1.kolo - Nas - If I Ruled The World

Zet.U.Zet.A. a Lektor
2.kolo - Tony Yayo - Pimpin
3.kolo - Fat Joe feat. Nelly - Get it Poppin

Zverina a Lil Idea
1.kolo - Ludacris - Stand up
2.kolo - Swizz Beats - Calypso Chet

Turbo T a Jedlee
1.kolo - Knocl feat.Dr.Dre and Missy Elliot - Knocturnal
2.kolo - Tafrob - Nuda v Brne

Štvanec a Herajn Herakles
2.kolo - Tony Yayo feat. 50 Cent - So Seductive
3.kolo - N.O.R.E. - Nuthin

Strapo a Rusty
1.kolo Jay-Z feat. Pharell Williams - Frontin´
2.kolo - Cam´ron - Girls

Hrza a Zet.U.Zet.A.
1.kolo - Pharrell Williams - Can i have it like that

Jedlee a Zverina
1.kolo - The Beatnuts feat. Method Man - Se acabo
2.kolo - Chris Brown - Run It
3.kolo - DMX - Get it on the floor

Strapo a Štvanec
2.kolo - Afu-ra - D&D Soundclash
3.kolo - Snoop Dogg feat. Bee Gees - Ups & Downs

Zverina a Zet.U.Zet.A.
1.kolo - Notorious BIG - Juicy
2.kolo - Mobb Deep - Have a party

Finale Zverina a Strapo
1.kolo - Lil Kim - Whoa
2.kolo - Ol'Dirty Bastard - Got Your Money
3.kolo - Mobb Deep - Shook Ones Pt. 2

Exibicia Strapo a Kaidžas
2.kolo - The Game - How we Do

Naša veľká vďaka patrí 4 osobám, ktoré spísali zoznam použitých beats (ktoré poznali) z ročníkov 2005, 2006 a 2007. Zaujímavosťou je, že dji Viktor Hazard, Lucco aj Spank zahrali vo finálovom 3.kole Mobb Deep - Shook Ones pt.2 :) V prípade ak poznáte iné "inštrumentálky" z kôl, ktoré tu niesu napísané, ozvite sa prosim na nás e-mail.

ArtAttack Freestyle Battle © 2007 Keysmatic feat. Róbert Zeleňák