Čistýchov – Né produkt!


O tom, že v poslednom čase na Slovensku prebieha hip-hopový boom je, myslím si, dosť zbytočné polemizovať. Stačí sa pozrieť na hociktorú televíznu hitparádu, sem tam si zapnúť nejaké rádio s celoplošným pokrytím, na ktorých vznikajú na hip-hop zamerané relácie (niektoré s väčšou, iné s menšou kvalitou) ako huby po daždi. Z tohto štýlu sa jednoducho stáva móda. Konečne?

Široké rozgajdané gate spustené (ako sa vraví) na pol žrde, mikina veľkosti XXL, šiltovka nakrivo a vekový priemer kruto kolísajúci okolo hranice šestnásť až dvadsať rokov. Poznávacie znaky. V intervale niekoľkých mesiacov v tejto dlho prehliadanej, no dravo sa na povrch derúcej subkultúre, vyšli tri veľké albumy. Wichov Time is now, ERA od Kontrafaktu a Danov (Čistychov) Né produkt. Ak ste si vždy mysleli, že hip-hop je stále o tom istom, že témy sú prinajmenšom klišé (ak nie rovno trápne), že kadencia nadávok v textoch je to jediné, čo asi všetkých tých “drsných” raperov zaujíma, vypočujte si tento album. Dano nám predstiera “produkt néprodukt”, ktorý sa na hip-hop vyznačuje nezvyklým žánrovým a tematickým rozptylom, rôznorodosťou bpm, vplyvom iných štýlov a spôsobuje, že nudiť sa jednoducho nebudete (čo sa nedá povedať a mnohých iných, naoko kvalitných, hip-hopových albumoch, kde dotyčné kapely do omrzenia rozprávajú to isté).

Funky, dancehall, mierny nábeh do breakbeatu, to všetko na Né produkte nájdete. Texty majú hlavu aj pätu, bez nejakých zbytočných fráz, vynikajúca dikcia, niekedy vokály, inokedy ragga sound, jednoducho akási eklektická originalita v spájaní príbuzných odrôd hudby.

Ak máte radi vyššie spomínaný dancehall (presne taký, aký niekedy chodí na rakúskom FM4), ale v slovenskom podaní, nájdete sa v skladbe Staraj sa o seba, za výdatnej pomoci Opaka z formácie AMO, ak radšej r’n’b, pustite si track Naša, kde sa o vokálovu zložku postarala (dnes už moderátorka jednej hitparády) Tina, ktorá sa mimochodom zaslúžila aj o najväčšie prekvapenie tohto CD, keď sa v jedenástej skladbe Vaša predstavuje svojím, naozaj korektným, rapom. Síce trochu počuť, kto jej “kryje chrbát”, flow sa mierne podobá Danovi, no jej prejav je naozaj príjemný. O klasicky kvalitných výpomociach českého rapera Oriona (PSH), pražsko-ruských P-13, Danových kolegov zo zoskupenia Názov stavby, alebo Kardinála z H16, je zbytočné hovoriť. Kto pozná, vie, a komu tieto mená nič nehovoria, aj tak nebude chápať, o čom vlastne píšem.

Povedané jednou vetou, každý, kto nie je proti rapu už zo zásady, si na tomto albume môže nájsť to svoje. Či už je to klasický hip-hop, či už niečo, čo sa iba ťažko škatuľkuje.

Aby sme tu ale nemali iba prihlúplu chválu, niekedy sa nájdu state, ktoré nie sú až tak kóšer. Napríklad pasáž Mikiho Mora (z petržalskej Druhej Strany) je akási bez nápadu, trikrát zopakovať frázu o šermovaní sa kokotom. No neviem, škoda, počul som od Druhej Strany aj lepšie veci.

Albumu síce možno vyčítať, že zo štrnástich skladieb sú štyri, ktoré už vyšli na iných CD, ale faktom je, že tých desať úplne nových trackov je niečo, čo rozpráva samo za seba. A ani tie staršie (alebo tie, ktoré ste mali možnosť počuť už aj niekde inde) nie sú niečo, pri čom by vás napadali myšlienky o mrhaní vlastným časom.

Nemôžem si pomôcť, Dana som vždy považoval za “pána” rapera. Týmto albumom ma v mojej pravde iba utvrdil. Zakaždým, keď vezme do rúk mikrofón, či ide celú skladbu sólo, alebo kolaboruje s niekým iným, presvedčí ma, že nie nadarmo sa o ňom šušká, že je jeden z najlepších (ak nie najlepší) stredoeurópskych MCs. Akékoľvek pochybnosti o jeho sólovom počine sa tým zákonite rozplynú.

Ak by som to mal zhrnúť, pri počúvaní albumu Né produkt som sa príjemne pobavil, ba čo viac, po dlhej dobe som si mohol povedať, že okrem pre hip-hop tak typického hovorenia len pre samo hovorenia (len máloktorý MC má naozaj čo povedať), mi tento album aj po tematickej a textovej stránke niečo dáva. Vtedy má napadajú také tie trochu kacírske myšlienky, či hip-hop vlastne nie je predsa len novou formou poézie. Nie práve poézie ulice (pri tejto fráze mi nabiehajú zimomriavky), ale plnohodnotnej poézie ako kráľovnej literatúry.

Preto, nech už bol pre vás v rámci hip-hopu vrcholom tohto roka hocičo, neostáva mi nič iné iba zvolať:“kráľ je mŕtvy. Nech žije kráľ!”

Tracklist k albumu Né produkt! (Neighbor Beats / Monitor-EMI – 2004)

1. Do teba
2. Hanba ti
3. Zakou mierou?
4. Staraj sa o seba feat. Opak
5. Boli sme tu feat. Dena
6. Tyyy
7. Nezabúdaj na to odkiaľ si feat. Miki Mora, Kardinál
8. Naša feat. Tina
9. Píšem ja feat. P-13
10. Vidlák, rep, já…
11. Vaša feat. Danie, Tina, Orion
12. Zdá sa ti?!
13. Šedné dni feat. Šegi, Slipo, Bacil
14. Z teba

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *