BRAND NEW! BUY NOW


Pozývali sme vás na vernisáž výstavy BRAND NEW! BUY NOW, ktorá sa uskutočnila 1. 11. 2011 v priestoroch Free Gallery, sídliacej na Pekárskej 17, v Trnave (historické centrum). A vy ste si to nechali ujsť. My sme zase pre zmenu zabudli na report a tak nápravu činíme až teraz. Užite si to …

Na výstave sa predstavili traja mladí, slovenskí umelci ANIMO, DA LINKA a PURE, ktorých tvorba pramení zo streetartu a graffiti. Predviedli svoje umenie v podobe obrazov na plátne, grafík a handmade výrobkov. Diela si bolo možné aj zakúpiť a že tak niektorí aj urobili nás úprimne teší. Výstava trvala do konca novembra. Hudobnú kulisu vernisáže doplnili Spinhandz a MtotheG.

ANIMO je mladý umelec z Partizánskeho. S tvorbou začal v roku 2001, ako striktný graffiti writer maľujúci písmená. Postupne sa jeho tvorba prelinula do streetartu. Dnes sú už preňho charakteristické komiksové postavičky, ktoré vkladá do fantastických svetov. Pravidelne sa zúčastňuje streetart a graffiti festivalov, či už na Slovensku, alebo v zahraničí. K tým najzaujímavejším patrí bezpochyby graffiti festival v Budapešti, kde sa v roku 2008 umiestnil na treťom mieste. Pravidelne sa zúčastňuje aj pražského festival Block painting. I keď jeho doménou je stále streetart, čo značí, že sa väčšinou realizuje na steny a múry ulíc, farby z ruky neodkladá ani po skončení sezóny. Vtedy stenu nahrádza plátno a ulicu teplý ateliér. A práve to mu prinieslo úspech v podobe ponuky, od organizátorov projektu Czech Slovak, vystavovať svoje obrazy v New Yorku spolu so slovenskými a českými dizajnérmi a návrhármi. Dnes už je maľovanie obrazov neodmysliteľnou súčasťou jeho tvorby.

DA LINKA je trnavčanka, ktorá sa streetartu venuje od roku 2005. Prvé maľby boli charakteristické figuratívnym ženským motívom so širokým úsmevom. Postupne sa však preorientovala na stvárňovanie zvieratiek a hračiek jej svojským štýlom inšpirovaným rozprávkovým svetom. Jej náklonnosť k detským témam možno pramení zo štúdia na pedagogickej fakulte trnavskej univerzity, kde vyštudovala animáciu a učiteľstvo výtvarného umenia. Pravidelne sa zúčastňuje streetartového sympózia Street Art Summit v Žiline a iných graffiti podujatí. Najväčším úspechom bola účasť na výstave L’attaque de l’art konanej v roku 2010 vo Francúzskom inštitúte v Bratislave. Okrem streetartu sa venuje aj tvorbe handmade hračiek.

PURE pochádza z Bratislavy, v súčastnosti však žije a študuje v Prahe. Je študentom tretieho ročníka vysokej školy umelecko-priemyselnej v Prahe, atelier ilustrácie a grafiky. Na graffiti a streetart scéne sa pohybuje približne 10 rokov. Hlavnou charakteristickou črtou jeho diela je veľkorozmernosť. V kruhu streetartistov je známy používaním teleskopickej tyče, ktorou dokáže s vycibrenou presnosťou maľovať aj tie najmenšie detaily vo výškach. Využíva “trash” výrazové prostriedky, ako sú stekance či oblievanie, ale i precíznu čistú geometriu. Jeho častou inšpiráciou je industriálna architektúra a stroje, ktoré mutuje do nových súvislosti. Pravidelne sa zúčastňuje na žilinskom Street Art Summite a košickom Street Art Communication. Mal aj niekoľko výstav v Bratislavských galériách. Jeho skice ste mali možnosť vidieť pred dvomi rokmi v galérii Ex Cafe v Bratislave, na spoločnej výstave s Ormosom. Rekreačne sa venuje aj urban exploringu.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.