TROU DE FER – Železná diera


Máme radi tvorbu Pavla Barabáša. Dnes má v slovenských kinách premiéru jeho nový dokumentárny film a tak by sme vás o ňom  radi informovali. Dokument získal už viacero filmových ocenení na festivaloch po celom svete. Film sprístupňuje divákom pohľad na nezvyčajný prírodný úkaz – jeden z najdivokejších kaňonov sveta. Rozpráva príbeh o piatich kamarátoch, ktorí sa rozhodli podniknúť výpravu na ostrov Reunion.

Trou de Fer – Železná diera, pod týmto názvom sa skrýva jeden z najkrajších a zároveň najťažších kaňonov sveta. Jeho hodnotenie AB0 patrí k tej najvyššej obtiažnosti a je medzi kaňonármi hodnotený viac ako Everest medzi horolezcami. Kaňon sa podarilo prejsť len niekoľkým expedíciám a v jeho útrobách zahynulo až 14 ľudí.

Vedúci Miro Dušek niekoľkodňový výkon expedície zhodnotil: „Na prechod sme sa pripravovali tri roky. Skoro tisícmetrové prevýšenie kaňonu sme zaistili 700 metrami špeciálnych lán a doplnili novými bezpečnejšími istiacimi bodmi“. 5 členov expedície /Miroslav Dušek, Jaroslav Holeček, Natália Borecká, Pavol Barabáš a Martin Chroumal/ zlanilo do útrob hory a po bivaku bezpečne prešlo so skoro 200 kilogramovou výbavou najproblematickejšiu časť kaňonu – Koridor, do ktorého padá mnoho viac ako 300 metrových vodopádov z okolitých hor. „Ide o naozaj jedinečný a veľkolepý prírodný fenomén. Vďaka sopečnej činnosti sa tu Zem prepadla do obrovskej hĺbky a vytrvalé dažde vyformovali dielo, ktoré sa ešte vďaka neprístupnosti, expozícii a množstvu vody nepodarilo doteraz dobre filmársky zdokumentovať. My sme sa o to pokúsili a zdá sa že úspešne…

Železná diera je obrovské prepadlisko ukryté hlboko v sopečných horách tropického ostrova Reunion, ktorý sa nachádza v Indickom oceáne pri Madagaskare. Okolie kaňonu patrí medzi najdaždivejšie regióny sveta. A práve v tom spočíva jeho vysoká obtiažnosť a nebezpečnosť. Kaňon má najťažšie hodnotenie ABO+, čo zahrňuje najvyššiu technickú obtiažnosť, najvyššiu vodnatosť, i expozíciu. Ročne prejde kaňon nanajvýš jedna expedícia. Po nácviku a zosúladení sa v 13 najkrajších kaňonoch ostrova sa členovia výpravy konečne cítili byť pripravení na deň D. Päť členov expedície sa rozhodlo zostúpiť do priepasti. Vzrušenie a obavy cítili všetci. Z obrovskej diery totiž niet návratu ani úniku. Existuje len jedna cesta: cesta vpred. Tento rok ešte kaňonom nikto neprešiel. V akom stave je po monzúne? Je priechodný? Nikto nepozná odpoveď…

Viac o samotnej expedícii sa dočítate na stránke k2studio.sk

Orig. názov: Trou de Fer – Železná diera
Žáner: dokumentárny film
Krajina pôvodu: SR
Rok výroby: 2011
Dĺžka: 55 min
Jazyková verzia: slovenská verzia
Odporúčaná prístupnosť: tento film je vhodný pre všetky vekové kategórie
Scenár, réžia a kamera: Pavol Barabáš
Hudba: Michal Novinski
Zvuk: Martin Merc
Strih: Róbert Karovič
Dramaturgia: Alois Ditrich

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.