LA4 – El á pro … / Na světlo denní


Kto sa v tom má sakra vyznať. Najprv sa povie, že La4 už nie je členom Indy&Wich, potom že je, zase, že nie je, že vydáva sólo album a Indy&Wich produkujú album bez jeho stálej účasti, potom vydá Wich svoj vlastný počin a na koniec v internetovej diskusii povie, že La4 členom zostavy Indy&Wich samozrejme je. Človek ako ja sa v tom tak trochu stráca.

To ale nič nemení na fakte, že La4 nám predkladá singlovku, alebo vlastne dvojsingel El á pro a Na světlo denní, ktorý vyšiel ako príloha k časopisu Bbarák, spolu s 5ržalskou zostavou H16, o ktorej ste už na artattacku dočítať mohli. Aby sme neostali niekomu niečo dlžní, rozoberieme si teraz aj toto druhé CD.

Osobne mám Lavora rád. Páči sa mi jeho štýl. Alebo ani nie tak štýl, akým rapuje, ako skôr texty, ktoré dáva. Je len málo ľudí, ktorí dokážu s ľahkosťou a gráciou povedať niečo tak, ako on. Samozrejme, mnoho ľudí bude tvrdiť, že La4 nemá flow, že jeho technika rapu je taká…no zvláštna. A ja tiež (po nejakom tom mučení rozpáleným železom) priznám, že určite sú na scéne lepší MCs, čo sa týka dikcie a podobne, no mám rád dobré texty. A tie sa až tak často nevyskytnú. Bohužiaľ. Priznajme si, Lavor je všeličo, len nie battle MC, čo nemusí každému sedieť. Ale taktiež nemusia mať všetci radi fakt, že nad niektorými textami sa treba hádam aj trochu zamyslieť. Jednoducho, vec vkusu. Ale poďme k samotnému CD.

Na dvojsingli sa producentsky podieľali, okrem už obligátneho Wicha, aj nádejná postava Marko, samotný Phat aka James Cole (ktorý sa v skladbe Na světlo denní postaral aj o rapovú výpomoc) a Cut Dem. Poďme k jednotlivým trackom.

Pohodový, tak trochu letný a jednoznačne „wichovský“ beat, to je El á pro. Markov remix skladby sa hádam nesie v ešte o čosi pokojnejšom duchu, ak je to vôbec možné a úprimne, neviem sa rozhodnúť, ktorý podklad sa mi páči viac. Pretože takto to ja môžem. A obe verzie pokladám za fakt „kóšer“. Tematicky sa dá táto skladba zaškatuľkovať len dosť ťažko, ak by sme ale silou mocou potrebovali nejaké priehradky, do ktorých by sme chceli Lavora „nacpať“, asi by sme mohli povedať, že text sa opiera o akési osobné zážitky, že je nejakou „spoveďou“, prípadne jeho pohľadom na svet. A zaujímavým pohľadom, o tom niet pochýb. Veta „hip-hop na sobě, ne v sobě v rapu populárni době“ hovorí hádam za všetko. Takže, ak máte radi naozaj príjemný a nie za každú cenu drsný a na efekt vykalkulovaný hip-hop, túto skladbu jednoznačne odporúčam.

Na světlo denní, Phatov podklad, Phatova hosťovačka. A elektronický „futuro sound“. Alebo podklad Cut Dema. Ten druhý sa mi páči viac. Aj keď sa mi trochu zdá, že Phatov je technicky lepšie zvládnutý. Textovo sa skladba točí okolo hip-hopu a vlastne celého hudobného biznisu ako takého, a povedzme si, celkom vtipne, no aj tak ma natoľko neberie, ako predchádzajúci počin (vlastne dva počiny;)). Možno to je tým, že ja Phata veľmi nemusím. Samozrejme, obrovský rešpekt za jeho fakt krutý flow a nadhľad, aký dáva do svojich textov, veď irónie a sarkazmu nie je nikdy dosť, ale nejako si neviem pomôcť. Tak či onak, v každom prípade je Na světlo denní nadpriemerný kúsok.

Ak ste toto CD ešte nepočuli, hybaj si ho kúpiť, a ak áno, vlastný názor ste si už aj tak utvorili, takže niet o čom. Aj preto nebudem vynášať nejaké definitívne súdy. Ale ja môžem La4a iba odporučiť.

Tracklist k singlu El á pro … / Na světlo denní (2004)

1. El á pro (text: La4; beat&skreče: Wich)
2. Na světlo denní feat. Phat aka James Cole (text: La4, James Cole; beat: James Cole)
3. El á pro…remix (text: La4; beat: Marko, skreče: Wich)
4. Na světlo denní feat. Phat aka James Cole (text: La4, James Cole; beat: Cut Dem)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *