Wich – Time Is Now


Konečne. Tak trochu s posvätnou úctou putuje strieborný disk do prehrávača. Strieborný iba z jednej strany (aby nevznikli náhodou omyly). Play. Motorček sa rozbieha. Laser si nachádza svoju stopu. Prichádza ten okamih. CD sa točí. Dočkali sme sa.

Médiami ohlasovaný producentský počin dja a producenta Wicha leží na mojom stole, otváram booklet a pomaličky, no o to dôkladnejšie, sa púšťam do gurmánskej porcie, ktorú nám táto kľúčová (bez akéhokoľvek zveličenia) postava česko-slovenského a vlastne stredoeurópskeho hip-hopu, predkladá.

Je vcelku ťažké napísať niečo zmysluplné o CD, ako je toto. Najľahšie sa píše o veciach priemerných. O tých naozaj zlých a tých naozaj dobrých je to trochu problém. Napísať niečo zábavné o úplnej sračke je dosť umenie a zase naopak, čo už možno povedať o nejakom CD, ak je skutočne vynikajúce. Potom sa zvykne stať, že je to len mlátenie prázdnej slamy.

Takže načo chodiť okolo horúcej kaše. Nemám rád všetky tie frázy o tom, ako je niečo najkrajšie, najšťastnejšie, najsympatickejšie. Podobné „najsamšpica“ absolutória považujem za smiešne, no tentokrát spravím výnimku. Album Time is now je pre mňa jedným z najlepších, ak nie najlepším hip-hopovým počinom, s akým som mal tú česť na našom malom hip-hopovom pieskovisku, a možno nie len to. Nenachádza sa na ňom žiadna slabá, alebo kruto priemerná skladba, i keď samozrejme, niektoré sú lepšie než iné. Ale poďme postupne.

Pohodové Intro (Beats under rhymes), shaker, pekné sample, klasika Wich. Hneď je nám jasné, v akom tempe sa pohybujeme a kto bude roztáčať lopatky tohto parníka. Wladimír a Katka Winterová. Pecka číslo dva, Du dolú. Fúha, dosť dobrá vec. Text, ktorý je všeličo, len nie klišé, podaný navyše úžasným spôsobom a pasáže, kde vokálovo vypomáha Katka, ktorá ma naozaj zaujímavú farbu hlasu. No neviem, latka je hneď zo začiatku nastavená smrteľne vysoko. Mikrofón si do rúk berie Čistychov so skladbou Z akou merou. Dano trocha neklasicky s textom, aký by som osobne od neho nečakal. Povedané z mosta do prosta, toto je asi najlepšie podaný a napísaný slovenský rapový text (podľa môjho osobného názoru), čo som mal doteraz možnosť počuť. Toto je moja šálka kávy; technická korektnosť Danovi vlastná, jeho nezameniteľný flow a téma textu, nad ktorou treba premýšľať. Chcieť viac?

Preťažká a nevďačná úloha tým pádom ostala na ramenách K-otixu so štvrtou skladbou Time is now. Tým nechcem ani náhodou povedať, že táto skladba je zlá, no mňa osobne nijako zvlášť nezaujala. Objektívne, určite to nie je nejaká priemerná hračička, no vzhľadom na úroveň ostatných trackov… Skit a následne Indy. Skladba 1000 MC’S je síce trochu staršieho dáta, no ďalší brutálny text, ktorý ma dostáva do kolien. Indy Indy, takéto veci nerob, lebo to možno nerozdýcham. Preháňam, no na tomto albume sa nám nejako zišli texty, ktoré majú hlavu aj pätu. Čo zase nie je až také bežné. Najmä nie v hip-hope.

Aby sme ale naše mozgové závity príliš netrápili, nasledujúci track číslo sedem majú pod patronátom chalani z Kontrafaktu a poviem vám, je to mäso. Takto, ako v Podjeb ju, sa po babenkách nevozil ešte asi nikto. Smejem sa od začiatku do konca, a keď Ego na záver hodí ten svoj komentár…susedia začínajú vyklopkávať, že či som sa náhodou nezbláznil. Skladba, ktorá ma dokázala takto pobaviť, si zasluhuje iba jedno veľké plus. Nebudem sa na nič hrať, toto nie je môj súdok, no v každom prípade tá skladba je vtipná. A to sa vždy počíta (týmto zdravím všetky akože feministky;)). WWO a Nie precjoza. Tak trochu minimalizmus, no čuduj sa svete, ono to všetko dokopy naozaj dobre funguje. A verš „nemam Subaru, ale mam impreze“ fakt stojí za to.

Devina skit (naozaj zaujímavý) a hneď na to Promoe so skladbou Colgate white. Tak toto by som si úplne v pohode dokázal predstaviť niekde na MTV. Nie v tom zlom, jednoducho táto skladba zľahka strčí do kapse všetky tie „rapistické“ hviezdy, ktoré nám tento hudobno-mienkotvorný (bohužiaľ) gigant tlačí do hlavy. Nasleduje Jádro Kudla od momentálne bulvárom postrkovanej zostavy Supercrooo. No, čo vám ja viem, na jednej strane ich špecifický zmysel pre humor, určite kopa nadhľadu, irónie a cynizmu, no mne nejako ich tvorba nedáva nič. Na jednej strane rešpekt a niektoré skladby cením, no ich texty mi pripadajú iba ako akési slovné hry. Niekedy úplne náhodné a bez hlavy a päty. Také to automatické písanie.

Ako ďalší predstaviteľ našej scény sa predstavuje Vec, a nerád to musím povedať, tiež prvé sklamanie tohto albumu. Skladba Čo to hrá ma vôbec neberie. Ale to by asi chcelo hlbšiu štúdiu. Jednoducho ten Vecov povestný pohľad a umenie akoby mimochodom vypichnúť skutočnosti navôkol, ktoré nie sú tak úplne ok, mi v tejto skladbe chýbajú. Čo už. Ďalší skit, po ktorom sa na radu dostávajú dve zástupkyne nežnejšieho pohlavia Tina a Mischelle. No poď. Príjemné, aj keď mi spev po slovensky, špeciálne rnb, znie trochu divne. Asi vec zvyku. Tým sa ale nechcem dievčat nijako dotknúť, práve naopak, táto skladba sa počúva príjemne a ako kulisu si ju určite budem púšťať častejšie.

Po jemnejších beatoch sa našich uší zmocňuje papa Orion a jeho „letná“ záležitosť Pobřežní hlídka. Toto má byť Orion? No, asi áno. Skutočne nezvyklá forma, s akou sa nám tento, dnes už určite, veterán českého hip-hopu predstavuje. Znova o niečo odľahčenejší track, čomu výdatne napomáha aj podklad, ktorý fakt sedí. Najprv ma napadlo, či text o „Mičovi Bjúkenenovi“ nie je nejakou metaforou, no potom som si povedal, že asi nie. Ak náhodou áno a tipujem správne, tak potom klobúk dole. No ak aj nie, tak či tak je to zábavný text. I keď súkromne sa mi viac páči štýl, aký si ide Orion v Teritóriu, či Dokumente Orionek.

Čistychov druhýkrát. Vidlák, rep, já… No prosím, ak vám niekto bude tvrdiť, že Danove skladby sú na albume to najlepšie, môžete s ním v pohode súhlasiť. Groove, aký predvádza v tomto tracku, sa tak často nevidí. Možno by sme mali byť narcistickí egocentrici, odsúdiť túto skladbu, lebo sa v nej naváža práve do ľudí, ako som ja, či do artattacku ako takého, no takí blbučkí predsa len nie sme. Ak to bude Dano robiť takýmto spôsobom, tak potom najväčší rešpekt. Niet o čom…toto je hip-hop v najjasnejších farbách. A táto skladba je naozaj korektná vo všetkých svojich zložkách.

Ako sedemnástu vec nám Wich servíruje Step up. Wich za beatom, Trafikove cuty, pekné, pekné. Nemám čo dodať. Ďalším v poradí je La4 so skladbou 1994 – 2004. Spoveď a reflexia posledných rokov. Graffiti a život s nimi. Život pre ne. Osobne mám síce Laphora rád, no táto skladba mi veľmi nesadla. Omnoho viac sa mi páčili skladby na jeho sólovom singli, ktorý vyšiel tiež len pred nedávnom. Ale znova, ani náhodou to nie je zlá skladba. Devätnástka a Mod the Black Marvel. Supercharger mi veľmi nešmakuje. Na jednej strane Wichov podklad, ktorý je dobrý a skladbu robí zaujímavou, no na druhej rap, ktorý mi nie je ani náhodou po chuti. Technicky dobre zvládnutý, no je taký nejaký tuctový. Ovšemže, „tuctový“ na tej profi úrovni. Kvalitný, to áno, výnimočný, neviem…

Posledný skit a hneď na to Tina so skladbou Snívam. Pomalé bpm, kľudná atmosféra a Tinin spev, na ktorom sa mi páči najmä taká mierna „špinavosť“. Tá je pre mňa tým, čo je na jej speve zaujímavé, a čo ho prekrásne ozvláštňuje. Zaspievať čisté tóny dokáže mnoho speváčok, no takto štýlovo ako Tina…tak veľa ich asi nebude. Ďalšia z vecí na albume, ktoré si budem pravdepodobne púšťať častejšie. Ako posledný regulárny track, s poradovým číslo dvadsaťdva tu máme remix titulnej skladby Time is now od K-otix. Ťažko povedať, ktorý kabát z beatov sa mi páči viac, hádam tesne vyhráva originál, no obe verzie sú príjemné a veľmi dobre počúvateľné. Album už klasicky zakončuje outro (Beating of my heart), naozaj fajn a v srdci sa iba pomaly rozširuje smútok, že táto, naozaj poriadna, porcia kvalitného hip-hopu už končí.

Záverom, Wichov počin Time is now je skutočne niečím výnimočným a preto hádam ani nestojí otázka, či kúpiť alebo nie, ale skôr ako sa dostať najrýchlejšie do obchodu. Lebo tu vážne nie je čo riešiť. Ale veď vypočujte si a urobte si názor každý sám. O nič iné nejde…

Tracklist k albumu Time is now (2004)

1. Beats Under Rhymes – (Intro)
2. Du dolu – feat. Wladimir a Katka Winterová
3. Z akou mierou – feat. Čistýchov
4. Time is now – feat. K-Otix
5. Seems That – Skit
6. 1000 MC´s – feat. Indy
7. Podjeb ju – feat. Kontrafakt a David Čoko
8. Nie precjoza – feat. WWO
9. Easy – Skit
10. Colgate White – feat. Promoe
11. Jádro kudla – feat. Supercrooo
12. Čo to hrá – feat. Vec
13. … No matter what the style – Skit
14. No poď – feat. Mischelle a Tina
15. Popřežní hlídka – feat. Orion
16. Vidlák, rea, já… – feat. Čistýchov
17. Step Up – feat.Trafik a.k.a. Dirty King
18. 1994 – 2004 – feat. La4
19. Supercharger – feat. MOD The Black Marvel
20. Last Night – Skit
21. Snívam – feat. Tina
22. Time is now (Remix) – feat. K-Otix
23. Beating of my hearth – Outro

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *