Spoľahlivý promotér, dj, výnimočný človek – Mate


Stál pri vzniku PD-Hip-Hop Community. Spolu s Hoodym organizuje v Prievidzi akcie pod názvom PD-Hip-Hop.sk Party, na ktorých dáva šancu predstaviť sa menej známym skupinám aj zažiariť veľkým menám, mnoho ráz aj spoza hraníc republiky. Spoľahlivý promotér, kvalitný DJ, ale najmä výnimočný človek, ktorý si rešpekt skutočne zaslúži. Mate…

Keď sa spomenie Prievidza mnohým napadne PD-Hip-Hop Community. Je to značka, pod ktorou organizujete akcie, alebo zoskupenie známych, priblíž ľuďom o čo naozaj ide…

27.12. ´97 mi zazvonil mobil a Hoody vraví „Za tri hodiny máme v Kanianke akciu, ja som sa to dozvedel teraz“ tak teda „zdvíhame vlajku“ a ideme. Buri dával do podmazov z vinylov a zbytok je už história. Vtedy sme sa po akcii dohodli na „bližšej spolupráci“, aby sme si nemuseli volať, že za 3 hodiny je akcia a nevedeli kto, čo, tak sme založili … ešte bez názvu, ten neskôr aj s logom vymyslel AD. 2-3 dni po akcii prišli za mnou, že čo ja na to, keďže sa ma to týka. Mne sa to páčilo, padla otázka kto by tam ešte mal byť a tak sme hneď zavolali Hlasu Reality. Odvtedy vystupujeme a existujeme ako PD-Hip-Hop Community. Boli sme tri kapely, dvaja dji, poznáme sa roky. Bolo to vlastne zoskupenie ľudí, ktorí sme sa navzájom rešpektovali, čo trvá doteraz. Dnes si niektorí myslia, že sú z Prievidze, tak sú automaticky tiež PD-Hip-Hop Community, ale to je omyl. Je to pre mňa niečo ako rodina, hoci to nebol a nikdy ani nebude uzatvorený celok. Aj človek sa môže zmeniť, ja môžem byť dnes kokot, ale zajtra si môžem uvedomiť, že som urobil zopár zlých krokov, takto sa ďalej nedostanem a chcem sa správať inak. Od toho momentu som už iný človek. Ale bola by to devalvácia, aspoň pre mňa, keby každý, kto si kúpi mikrofón a vyhlási o sebe, že je skupina, automaticky bol PD-Hip-Hop Community. Mali by to byť ľudia, ktorí budú cítiť našu podporu a oni budú naopak podporovať nás. Pod tým si predstavujem, že nebudú vyvíjať kroky proti nám, ale konať tak, aby sme išli všetci hore. Ak niekoho zastreším, tak sa za neho zaručím a preberiem akýkoľvek problém, finančný, morálny. Nie som neprístupný spoznávať nových ľudí, nemám síce veľa času, ale rád sa spoznám s hocikým. Každopádne som sa v živote naučil, že s kokotmi sa holt baviť netreba. Bavím sa s ľudmi, o ktorých si myslím, že sú dobrí, ale aj tak je to vždy 1:1, dnes môžem byť o tom presvedčený, zajtra môže byť všetko inak. Takže sa snažím byť k ľuďom úprimný, darmo ma môžeš objímať na párty a rozprávať mi reči, rešpekt si u mňa hocikto nezíska…

A kto sú vlastne dnes tá komunita ?! „Deti“ na fóre pd-hip-hop.sk sa hádajú, že sú to aj ľudia, ktorí chodia na akcie…

Ak mám povedať pravdu, tak sú to aktívni dji, b-boys, mcs, atď. Ale je logické, že si to ľudia myslia, keďže neboli pri vzniku a doposiaľ sa nikto o pojem PD-Hip-Hop Community nezaujímal. A ak by sa aj zaujímal, nemal sa kde a koho opýtať. To je tiež jedna z častí problému.

A čo aktívni writeri ?!

Graffiti je zväčša ilegálna činnosť, naopak dji, mcs, b-boys sa môžu prezentovať verejne. U writerov by som túto vec vôbec neriešil. Writer predsa vie, že potrebuje zostať v anonymite ak dáva ilegál. A hlavne po skúsenosti akú som mal…

Akú ?!

Keď som mal asi 22 rokov, prišli mudrci (pán a pani) z mesta za malými chlapcami a povedali im: „Chlapci, my pre vás spravíme študentskú radu, zaregistrovali by ste sa tam všetci a nemuseli by ste čmárať ilegálne, dáme vám plochu a spreje. Stačí, keď nám dáte svoje mená a adresy …“ Aký to bol vtedy trójsky kôň?! Chlapci nepochopili, že za 5 sprejov sa nechali zapredať takejto veci. Všetci chalani, ktorí im dali mená, do pol roka, skôr, či neskôr boli predvolaní na políciu, dostali po papuli. A nech si nikto nemyslí, že sa niečo podobné nemôže stať dnes, keď už platí kokotný zákon od pani Tóthovej. Iróniou bolo, že chalani, ktorí zostali v anonymite, také problémy nemali. Deti robili chrómy nohou a potom išli na stanicu vysvetľovať, že „Napitý Mečiar je kokot“ nepísali oni…

Ok prejdime k Mate-mu ako djovi ?! Povedz niečo o svojej produkcii. Počul som už pár tvojích remixov na akciách.

Čo sa týka djingu, som party dj, čiže si vyberiem zopár skladieb, ktoré mi sedia a k nim vyberiem ďalšie podľa nálady v klube a aby sedeli aj prechody atď. Inak robím vlastnú hudbu na remixy a spoločne s Burim máme skupinu, hovoríme si Buri a Mate. Radi by sme vyšli von s nejakými svojimi vecami, máme hotových 5 trackov a dúfame, že na Vianoce to už konečne vyjde. Niektoré z vecí sú už jeden a pol roka staré.

To je naozaj dosť.

Mmm, hrali sme doteraz iba do vinylov, ale chceme mať vlastnú produkciu, tak ako každý, takže robíme nejaké svoje beaty. Potom samozrejme robím remixy ako každý DJ.

Prečo práve Buri a Mate ?!

S Burim sa poznáme odmalička, spolu sme vyrastali, bývali sme na jednej ulici v Bojniciach. Bojničania – takže niečo úplne iné ako Prievidza. Logická spolupráca.

Mal Buri niečo spoločné aj s ASC crew, v ktorej si začínal ty ako mc?

Nie, s tou nemal Buri spoločné vôbec nič. My sme najprv hrali ako ASC, potom Buri zistil, že má dar nielen na poéziu, ale aj na rap a tak sme začali tvoriť spolu.

A kto teda boli ASC crew ? Ako ste fungovali?

Tuším od roku ´97 sme spolu hrávali naživo. To bolo obdobie, keď pionieri rapovali po slovensky. Dj Dudel bol mc, ja som bol mc, Fox bol dj, inak asi prvý dj v Prievidzi vôbec, ktorý hral na Lencách. Tie existujú doteraz, Dudel ich má doma a Kajo na nich hráva. Historické kusy – boli to jediné gramce v Prievidzi, v drevenom obale. Inak sme basáka Rada, na bicích hral Tony, boli sme taká skate-ová kapela, alkohol v skúšobni atď. Pred nami tu hrali iba JSS. Lyrik je „najstarší“ mc s Džuvom, až potom sme boli my a PD Stress.

A ako ste sa spoznali – ASC crew?

Naše zoznámenie súvisí so začiatkami skateboardingu v Prievidzi. Prvý kto tu jazdil na skate-e bol Tomáš Miškovič, doteraz tu žije, fakt dobrý chalan. Predstav si, že na rybe pred tebou urobí niekto kickflip idúc z chodníka a dopadajúc na ulicu, pozerali sme na to v tom čase ako keby bol z Marsu. Páčilo sa nám to a tak sme aj my začali jazdiť, nebol tu ale žiadny skatepark, iba ulice. Postavili sme si vlastný skatepark Panorama v Bojniciach, oproti kúpalisku Čajka. Tam sme sa všetci spoznali, boli sme tam každý X rokov.

Ok vráťme sa späť k djingu, neskúšal si niekedy aj battle triky ?! A podobne ako Spinhandz a Lucco skúsiť aj nejakú súťaž ?!

To nie, to som vždy „iba“ obdivoval, Hoody v tom bude mať určite budúcnosť, pokiaľ dokáže prekonať trému. Ja osobne som vždy mal problém urobiť tú istú činnosť, keď sa ti na prsty pozerá 7 ľudí s tým, že ti to budú hodnotiť. Jednoducho nie som typ na battle, som typ na hranie, ale baví ma to a obdivujem tých, ktorí majú nervy nepocuchané. Bol som sa pár ráz pozrieť na slovenské súťaže a viem, že chalani, ktorí hrajú naozaj perfektne na akciách, tie triky práve na battle-och pokazili a pritom viem, že predtým tisíckrát tú istú vec urobili bez problémov. Zrejme nebudem sám, kto s týmto má problém, ale ja naozaj nemám ambície ísť do battlov, samozrejme podporím Hoodyho. Okrem toho mám už dosť rokov a musím chodiť do práce, živiť rodinu a niekedy nevládzem stáť ani na vlastných. Keď za deň vyložíš 60 práčiek, tak už vážne nemáš chuť stáť 3 hodiny za gramcami a cvičiť. Sme strašne leniví aj čo sa týka produkcie s Burim. Lyrik si z nás už robí srandu, že robíme tracky 2 roky, okrem toho ani nemáme radi počítače. Mali sme už hotových 5 vecí, prišiel kamarát preinštalovať Windows a odrazu neboli. Zložka „Tracky do mastru“ tam síce bola, ale bola úplne prázdna.

Čosi podobné sa stalo aj Rapresii s predošlou verziou dema “Ďalšia časť beatu“. Krátko pred vydaním dema im zhorel disk.

To sú veci, ktoré neovplyvníš. Niekto sa na tom pobaví, zasmeje, ale nám veľmi do smiechu nebolo, lebo sme to robili 1 a pol roka a zrazu nič. Všetky sample a muzika v prdeli.

Nebojíš sa neaktuálnosti, keď to pripravujete tak dlho, že to bude na zvuk dnešnej scény neaktuálne?

Ja nemám predstavu o tom, čo je to „dnešný zvuk“, pre nás je to prvá vec, ktorú vydáme, prvotina…

Dnešné veci znejú ako Hazardov mixtape, myslím produkciu.

Čo sa týka inštrumentálok, tak Opakove sú úplne premakané. My ale máme iba PC, robíme na tom, čo máme. A nesťažujeme sa.

Ale bola by škoda, keby to znelo ako z roku ´98…

Neviem to porovnať. Ale tá muzika nie je z roku ´98, je robená pre pol rokom, pred trištvrte. Ale hlavne by to malo byť úplne iné, myslím, že v Prievidzi nie je kapela, ktorá by mala podobnú muziku.

Prievidza je originálna.

Aj textovo, my sme sa nedali s Burim dokopy iba preto, že sme kamaráti a naozaj by som sa nechal za neho nakopať do riti (a to myslím doslova), ide o to, že keď chceš niekomu niečo povedať, niekoho osloviť, tak len v tom prípade, že mu fakt máš čo povedať.

Počul som niečo o tom, že pripravujete s Hoodym mixtape ?!

Chceme spraviť hodinu dlhý mixtape, plných 60 minút na jednom CD s tým, že každý dáme po pol hodine. Pre nás s Hoodym to bude prvotina, vec, na ktorej sa poučíme. Bude voľne šírený formou internetu.

Ok Mate ďakujem za rozhovor, chceš na záver niekoho pozdraviť, alebo niečo podobné ?!

Ďakujem svojej manželke, Burimu s Pichom, Liborovi s Matičom. Zdravím JSS, na prvú skupinu v PD sa nezabúda, ADho s Hoodynim, PD-Hip-Hop Community, za to, čo spolu žijeme. Zdravím aj Hlas Reality, Moju Reč, Kaja, Dozzzera a superparťáka Pess3ého, nepite toľko, potom vám odchádza hlas. A samozrejme tebe za priestor.

Pivko aj otázky sa pominuli, takže odchod domov. Tma ako v noci, fotiť sa takmer nedalo, ale Netrep sa dal na fotku pri stene venovanej Matemu od Rima z WKS Crew. Rozísť sa nám podarilo asi až po štvrtom podaní rúk, keďže stále bolo o čom. Čas pokročil, daždivý utorkový podvečer sa počas nášho rozhovoru zmenil na studený večer a nízka teplota Mateho poslala na pár dní do postele.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *