Idea – Malý Pepek mixtape vol. 1


Je dobré, keď do rapu u nás či v Čechách prichádzajú nové mená. Ešte lepšie, keď tie nové mená sú aj talentované. A úplne najlepšie, keď svoj talent dokážu pretaviť na výsledný produkt.Všetko toto sa týka nového mixtejpu mladého zlínsko-pražského rappera, čo si vraví Idea. Zatiaľ čo však nedávno recenzovaný mixtejp Mojej Reči pôsobil skôr ako regulérny album, Ideov nosič už rešpektuje pravidlá mixplatní viac. Nájdeme tak na ňom okrem vecí s vlastným beatom (Fatte, DTonate, Grimaso, Jazzy či Mike Trafik) aj rap do hudby známej z iných skladieb. A nie hocakej. Hneď úvodom skladba Malý Pepek do beatu DaSafovej (alias Sway) skladby Little Derek z výborného albumu This Is My Demo či neskôr do kultovej girme/eskibeat produkcie Eskimo od Wileyho.

Ale menšia odbočka, keď mi Dick dával tento album na recenziu, vravel, že je grime. Fandím tomuto zvuku, takže som bol náramne zvedavý. Pravdupovediac ale, Ideov album zase až tak veľmi grime nie je. Určite nie vždy. Jeho zvuk sa však naozaj nesie „aj“ v modernom elektronickom kabáte. Takže čakajte distorzie na synťákoch, rýchle a komplikované hajtky, prierazný clap a dominantný subbas. No v mnohých skladbách sú producenti stále verní samplovaniu.

Vo všeobecnosti, k hudbe by sa samozrejme nejaké výhrady nájsť dali, občas to neladí, občas by sa z nápadu mohlo vytiahnuť aj viac – napokon, do doby skladieb, kde hrajú tri tóny a aj napriek tomu máte pocit, že v nej nič nechýba sme ešte stále nedospeli.

Ideov prejav (i prejav hostí) je však fajn. A okrem povinných rapových ego rýmov nájdete na mixtejpe i akúsi myšlienkovú nadstavbu.

„Já ti neberu žes dal dvacet piv na základní škole / jenže tu se dívám na rap, né na pivní skóre / texty plné čórek, děvek, zbraní, skrátka to, co žiješ / spíš než malý Tupac si fakt hlupák, krev mi piješ.“

Malý Pepek je často zrkadlom. Akurát nie vždy to, do ktorého sa chceme pozerať. Idea vám ho však neúnavne pchá pred nos. Vďakabohu za to.

Príjemným spestrením na mixtejpe sú aj dva živé záznamy, jeden zo Samplera so skladbou Sex o textu, tá druhá 7 hříchů z koncertu v Ústí nad Labem. Navyše, pri počúvaní nemáte potrebu jednotlivé skladby preskakovať. Čo je pri tunajších albumoch skôr výnimka potvrdzujúca pravidlo.

Keď som takto zhruba pred rokom dával pre jeden kultúrny webzin dokopy článok o londýnskom hudobnom „štýle“ s názvom grime, ani vo sne by ma nenapadlo, že o podobné skladby sa na oficiálnom nosiči pokúsi aj niekto v česko-slovenskom hudobnom, presnejšie rapovom, priestore. Napriek tomu, že Malý Pepek taký celý nie je, nájdeme aj takéto skladby. Námatkovo, Sex o textu, Diary of a MC alebo Mcs.

Jasné, nie je to stále žiadny Kano či Burza, tobôž DaSafo, Skinner alebo Dizzee. Hudobne sme stále nedozreli na Wileyho, Terror Danjaha či dubstepových mágov ako sú Skream a Vex’D. Ale smer máme. Mňa to neskutočne teší (uznávam ale, je to vec vkusu). Jediné, čoho sa bojím je, že publikum ešte pripravené nie je. Dúfam, že sa mýlim.

Zhrnuté a podčiarknuté, Ideov mixtape bol pre mňa príjemným prekvapením. Ostré rýmy, ale aj výnimky ako Závěť a Nejde to bez Tebe, vtipný záznam 7 hříchů, vysokokadenčné i konvenčnejšie frázovanie. Moderný flow, relatívne „ustojiteľné“ pokusy o moderný beat. Body, ktoré nútia veľký album očakávať s istou nádejou.

CD nájdete samozrejme v našom ArtAttack Shope

Tracklist k albumu Malý Pepek mixtape vol. 1 (Ty Nikdy – 2006)

1. Intro (Beat: Fatte)
2. Malý Pepek (Beat: Sway – Little Derek)
3. Ty chceš, já mám (Beat: Fatte)
4. 16 Bars feat. Moja Reč (Beat: Dtonate)
5. Sex o textu live (Beat: Fatte)
6. Nejde to bez Tebe (Beat: Fatte)
7. Diary of a MC feat. Emdee (Beat: Fatte)
8. Pocta favoritům (Beat: Fatte)
9. Mcs (Beat: Wiley – Eskimo)
10. Ty nikdy feat. Moja Reč, Tafrob (Beat: Fatte)
11. 7 hříchů live (Beat: Foreign Beggars – Let Go)
12. Naše karta feat. Zverina (Beat: Jazzy)
13. Závěť (Beat: Fatte)
14. Možná příště (Beat: Trafik)


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.