Vybrané z davu: Ako sme vyberali z davu na kompiláciu slovenského rapu


„Nezávislé vydavateľstvo ArtAttack sa rozhodlo vydať, z dôvodu podpory a rozvoja jedného z elementov hip hopovej subkultúry kompiláciu slovenského rapu – Vybrané z davu. Na výbere, ktorý vyjde v limitovanom náklade 500ks chceme dať priestor a možnosť prezentovať sa známym i menej známym rapovým formáciám a jednotlivcom z územia celého Slovenska.“

Čítam si s odstupom času text, ktorým som v roku 2002 informoval „svet“ a usmievam sa. Som totiž spokojný, zvládli sme to. Kompilácia vyšla, vypredala sa a (to je najdôležitejšie) mala zmysel. Pri spomienkach na dobu aká bola sa usmievam ešte viac. Vieme si dnes vôbec predstaviť, že by nič nevychádzalo na „originál nosiči“?. Vtedy nevychádzalo oficiálne vôbec nič. A tým myslím absolútne nič. Kopírovali sa rôzne „demá“, to áno. Ale vonku nebol ani album Názov stavby – Reč naša … nič. Posledným rapovým CD nosičom, ktorý vyšiel myslím v roku 2000, bola kompilácia od Davida zo Senca – Zvuk Ulice. Po nej nastalo trápne ticho. To trvalo snáď 2 roky. Hanbati…

Nepamätám si už presne, čo bol ten štartovací element, kedy sme si s Keys-om povedali, že vydáme vlastnú kompiláciu slovenského rapu. Predpokladám, že hnacím motorom okrem faktu, že robíme čo nás baví, bola asi samotná realita, že vôbec nič nevychádzalo. Oslovili sme teda viacero známych či nám poskytnú vlastné skladby. Ako to už býva, niekto dodal, niekto nie, niekto nás sklamal, iný potešil. Prirodzene.

Samotné nosiče sme dokonca aj sami lakovali, preto sa dá s nadhľadom tvrdiť, že bol defacto každý 1ks originál. Výberovku sme pokrstili v Žiline pri príležitosti akcie Dasemolina 6, kde sa predstavili tiež dnes už riadne legendy viď report. Užite si tracklist. Jednotlivé skladby si môžete stiahnuť a pobaviť sa … parafrázujem klasika … „na rýmoch, ktoré znamenajú svet“.

Interpret Skladba Dlžka Mesto
Severná Strana Realita 3:34 Žilina
Dve Stratené Duše – 2SD Duša tá je poklad 5:23 Veľké Leváre
Spank a Beny Stále hip hop 5:34 Trnava – Galanta
Drvivá Menšina Strašná chuť vášne 5:48 Bratislava
Špinavý HR Produkt Pre všetkých skutočných 4:57 Bratislava – Piešťany
Šarkano Môj aspekt 4:11 Tvrdošín
Krakalla Neskoro v noci 4:47 Bratislava
Rokzstar a Nolah TT reprezzent 2 end 4:30 Trnava
Názov Stavby Štát ťa núti 8:34 Bratislava
Mec Vrabec Centrum dva 4:00 Spišská Nová Ves
Severná Strana Rým 3:20 Žilina

Dnes s odstupom času je tracklist „dokonalou“ ukážkou doby, ale aj posunu jednotlivcov. Viacerí interpreti sú dnes „kultom“, či už v popovom, alebo intelektuálnom merítku. Cesty sa rozišli, každý si robí svoje. A tak je to dobré. Scéna je pestrá a každá sorta fanúšika si v nej dokáže nájsť to svoje. Neviem hovoriť za všetkých „kto si Vybrané z davu išiel“. Spätná väzba aká mi ešte po rokoch od ľudí chodí je jasným signálom, že kompilácia si svoju pozíciu v histórii ustráži.

V roku (myslím) 2005 bol v pláne aj druhý diel. „Radi by sme ponúkli príležitosť a vyzvali ďalšie rapové skupiny, alebo jednotlivcov, ktorí by sa chceli prezentovať takouto formou, aby sa nám ozvali na náš e-mail , zbierajú sa totiž demá na ďalšie pokračovanie kompilácie.“ Z dvojky však bohužiaľ padlo. Viacerí interpreti nás po vydaní jednotky začali osočovať, že sme sa na nich „nabalili“ a rozhodli sa poskytnúť nám svoju skladbu za priamy predaj. Na čom by nebolo nič zlé, ak by nežiadali (podľa nás) prehnané sumy. Komunikácia a jednanie nás znechutilo natoľko, že sme sa na vydanie kompilácie úplne vykašlali.

Bbarák Hip Hop Magazine #11recenzia kompilácie Vybrané z davu, na ktorej sa zišla s odstupom času legendárna zostava
Bbarák Hip Hop Magazine #15o kompilácii Vybrané z davu 2, ktorá bohužiaľ nikdy nevyšla kvôli prehnaným nárokom interpretov

Portál Audionet napísal: „Po niekoľkých pokračovaniach Zvuku ulice preberá štafetu reprezentatívnej vzorky slovenského hip-hopu kompilácia Vybrané z davu, ktorá vás presvedčí o tom, že slovenský hip-hop už dávno nie je mechanické kopírovanie amerických vzorov. Celkovo pôsobí kompilácia pozitívnym dojmom, nie že by nemala slabé miesta, zároveň však reprezentuje pokrok, ktorý slovenský hip-hop urobil a silné stránky a potenciál ktorý má.“

Na záver trochu sentimentu. V mojom srdci má svoje miesto voľného pokračovania (a plnenia si ďalších snov) kompilácie Vybrané z davu jej pokračovateľ v podobe „albumu“ Kačica s hlavou tigra. CD vyšlo na vianoce roku 2007 v náklade 1000ks a je beznádejne vypredané, ale o tom už nabudúce.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.