Modré hory – Dobré slohy 2


Keď raz v budúcnosti budú literárni vedci – ak vtedy ešte bude jestvovať niečo ako literatúra alebo veda – skúmať, ako vyzerali básne na prelome druhého a tretieho tisícročia, pravdepodobne narazia na fenomén kapiel ako sú Modré hory. Ja viem, chalani nemajú príliš radi, keď ich nazývam básnikmi a ich hip-hop poéziou, no s autoritou literárneho kritika – ako som sa raz dopočul na celkom podnetnej, najmä svojsky zábavnej knižnej diskusii – to tak pokojne môžem urobiť.

Modré hory sú vlastne taký malý ľudský mikrosvet spriaznených kapiel, hudobníkov, novinárov či chlapcov za kamerami. Dvojka, kde druhý šušle a prvý je tiež dement, je obklopená kozmom osôb a osobností, ktoré sa navzájom prelínajú v rôznych pred- i po- projektoch. Dôležité však je, že sú to ľudia, ktorí sa na (aj domácu hiphopovú) realitu pozerajú zhruba rovnako. Preto aj keď jeden z projektov – trebárs ako Modré hory – predbežne zanikne, ten „múvment“ pokračuje ďalej.

Celé to hemženie ľudí je totiž najmä o atmosfére. Podobne ako Dobré slohy: trochu Jaslovský a džez, trochu toho a trochu tamtoho, silné slová a výpovede, občas technické nedostatky, občas urozprávané, a niekedy našťastie aj nedorozprávané. Stále však ďaleko od okamihu, keď sa z hudby stáva intelektuálny gýč. A ešte ďalej od stavu, keď je prihlúplym pózerstvom. A že by niektoré kapely vedeli rozprávať. A ani nemusia mať hlavy ako fauni.

Modré hory sú unikátny úkaz nielen na domácej rapovej scéne. A ich Dobré slohy 2 sú príjemným počúvaním. Odpustíte aj nekoncepčné Fineflow a Migiliti e Magati či fakt otrasne nahraný vokál pri Deťoch. Napokon, veď ono je to iba mixtape. Vďaka zaň. Žiaden party banger, iba obyčajná hudba, ktorú si pustíte ku knihe alebo vínu. Najmä ak máte radi melanchóliu. Stiahnuť si ho môžete TU

www.myspace.com/modrehory

Tracklist k CD Dobré slohy 2 (Slnko records – 2009)

1. Modré hory – Hudba pre ľudí 2
2. Modré hory – Krása
3. René Gát – 3
4. Lyrik – Tunel
5. Modré hory – Pár barov o baroch
6. Cabaret Noir Combo feat. Habbiel – Fineflow
7. Lyrik – Býk
8. Marian Jaslovský – Ste už čistá, stačilo
9. Modré hory – Pôst
10. BenePeko – Producent a samovrah 2007
11. Lyrik – Vojnové zóny
12. René Gát – 12
13. BenePeko – Deti
14. Marian Jaslovský – Migiliti e magati
15. Bene – Underground 2007 (Peko remix)
16. Tu v dome a Modré hory – Príšerie
17. Modré hory a BPM – Bez názvu
18. Bene – Jebem šťastných
19. Modré hory – Energia sa musí hýbať (Side9000 refix)
20. Modré hory – Každý večer (Burian remix)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *