Malá príručka slovenského novinára. Diel druhý. Koncert


Chcete vedieť, ako to funguje na koncertoch? Nemyslím teraz report typu, čo sa deje na pódiu. Myslím, čo všetko sa deje za oponou. Ono, je to úplne banálne, a pre ľudí, čo v tom už nejaký čas chodia, bežné. No pre niektorých to možno bude ak nie nové, tak aspoň iné čítanie. Tento raz na príklade koncertu Snoop Dogga.

Dopredu totiž viete, že samotný koncert zahraničnej hviezdy nezačne pred desiatou večer, napriek tomu sa ale musíte akreditovať už o siedmej. Teda akreditovať, na nájazdovej rampe vás čaká človek zo styku s médiami, na ruku dostanete pásku, na krk press pass (pretože práve na tomto koncerte je za novinára len pár vyvolených) a začnete klebetiť.

Pretože v krajine, kde každý každého pozná a jedni mnohí vedia veľa na druhých mnohých vždy nájdete nejakú spoločnú tému. Najmä, ak príde kolegyňa z bulváru, celá oblečená ako z Vogue, ktorá ešte nedávno robila športovú redaktorku.

Pritom všetci stále rozprávame o nových skúsenostiach, no zároveň vieme, že až v prvom rade ide o peniaze. Kto by to inak robil?

Keď už sa inak nedá, presuniete sa na koncert, pretože predsa len, oni vám to nakoniec zaplatia a na oplátku by radi nejaké písmenká. Takže nejako trafíte do vip sektoru a nasleduje päť hodín znudeného zívania. V tom lepšom prípade s počúvateľným zvukom a nejakým občerstvením, v tom horšom zastrčení niekde úplne mimo.

Pre organizátorov je totiž novinár nepriateľ a parazit číslo jedna, ktorý si nielenže dovoľuje vyjadrovať o ich práci, ale ešte je na koncerte zadarmo. Často majú pravdu. Kolegyňa z bulváru sa však v tom času už nervózne obzerá po ústupových cestách a prominentných lóžach, pretože síce je na koncerte, no koncert ju vonkoncom nezaujíma. Spolu s fotografom totiž majú za úlohu nafotiť nejakú postavičku slovenského šoubiznisu s akýmsi jej novým objavom.

Medzičasom vám chodia zaručené klebety od organizátorov, že Snoop nevystúpi, potom, že vystúpi, potom že nevystúpi v piatok trinásteho a nakoniec je to fuk, pretože už poskakuje na pódiu. A vám je to tiež šumafuk jedno, pretože v tej debilnej sále ste piatu hodinu, v hlave znudenosť, zlosť a predstava, že v nedeľu ráno vstávate tak či tak o šiestej, lebo článok treba odovzdať.

K tomu riešiť vytočeného fotografa, ktorý už mal byť dávno niekde inde, sledovať reakcie ľudí, počúvať zvuk a v hlave si usporadúvať všetky tie geniálne vety, ktorými plánujete ohurovať národ. Jednoducho, práca, ako akákoľvek iná. Záverečné odporúčania ?! Tentokrát som ich nechal na kolegu …

Dobrý deň volám sa Miro, pre niekoho tiež Róbert a dnes vám odporučím kúsok hudby. Pár dní dozadu sa mi do rúk dostal album Haf & Beyuz – V živote, ktorý mi na tvári vyčaroval úsmev hneď úvodným introm nehovoriac o zbytku, takže určite chodte do toho. Pre fanúšikov trnavského G-auč štýlu (aj pre ostatných) dávam do pozornosti tretie pokračovanie mixtape.u Dj Spank.a Streetbiz ………. Boy Wonder rules …

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.