Mugis predstavuje Monte Christo + rozhovor


Rozhovor Mugis a album Monte Christo

Ahoj Mugis, pozdravujem Ťa.. Nie každému si dostatočne známy, tak sa prosím Ťa trošku predstav..ako keby si bol na triednej besiedke.
Sevas Hubert. Áno som veľmi tajomný človek aj sám pre seba. Môj pseudonym je Mugis aka Klobásu mi daj. Pochádzam zo stredného Slovenska, presnejšie z Liptova a ešte presnejšie z mesta Ružomberok. Do samotnej tvorby hudby som sa začal babrať o niečo neskôr ako som sa začal babrať v nose, cca 7-8 rokov dozadu. Nikdy som nečakal, že dačo takéto budem robiť, kedže ma v mladosti vyhodili po dvoch rokoch z hudobnej, ale prešiel som prípravku! Dúfam že to budeš ceniť! Stretol som pár ľudí ktorým som nosil do skúšobne (do ktorej som musel chodit 45 min. pešo – vtedy som bol športový tip hehe) inštrumentálky a oni do toho freestylovali ,pár vecí sa nahralo ale to všetko zmizlo, keď mi vyhorel disk. Boli to pekné časy, rád na ne spomínam.

Hlavný dôvod prečo robíme tento rozhovor je ten, že si prišiel so svojím prvým producentským počinom..Tak nám teda skús predstaviť aj ten.
Produkčný ,,počin,, sa volá Monte Christo, nájdeš na nom 23 plnohodnotných skladieb.Od začiatku to bolo robené so zámerom pozvať na to ľudí, s ktorými už som niečo spravil, či už samostane JA, alebo ako spoluprácu s inými ľuďmi. Proste ľudí s ktorými môžem hocikedy počítať. Najprv som to počital na 14 vecí, nakoniec z toho je o čosi viac, ale určite to neberem ano negatívum, skôr naopak, myslím, že každý si tam nájde dáku tú svoju obľúbenú vec, možno veci, ktoré by ho mali baviť. Je tam obsiahnuté skoro celé Slovensko od východu až po západ. Pestrosť, to je to slovo čo mám rád a čo som aj chcel využiť. Myslím, že to počuť aj na hudbách. Nahrávalo sa v rôznych štúdiách, preto nebolo najľahšie to dať do poriadku aby šecko sedelo. O finálny master na 16 veciach sa postaral DJ Kex..Na 4 to bol môj obľúbený PÁN ZVUKÁR a PÁN ČLOVEK Venti v Salatech studio, mega zvuk. O 2 veci sa postaral aj Bodák z Bodak records.

Prečo práve Monte Christo?

Od  začiatku som chcel názov, ktorý bude nevšedný a niečím zaujímavý. Mal byť najprv iný, ale nakoniec mi Majself vnukol tento nápad a keďže gróf Monte Christo a jeho pribeh ma veľmi v minulosti zaujal a dá sa to preniesť do súčastnosti na moju osobu. Nechcem to tu vysvetľovať. Ale každého raz za dačo neprávom odsúdia, ale na konci alebo skôr na novom začiatku sa vždy ukáže pravda a tí ktorí spravili zle, budú potrestaní.

Vždy ma zaujímalo, čo vlastne znamená pseudonym Mugis..Podľa mojich informácií, je to po latinsky a znamená to velerybia vagína..Je to tak, alebo sa mýlim?
To je častá otázka a som veľmi rád, že práve Ty si nato hľadal odpovede v rôznych knihách a bulvárnych zvytkoch a pospájal to do jedného celku.

Ako si na CD vyberal hostí? Podľa akého kritéria? Zadával si im témy ako pani učiteľka domáce úlohy deťom v škole, alebo si im nechal voľnú ruku ako granát po odistení?
Ako som napísal, boli to poväčšine moji známi. K pár ľuďom som sa dostal cez iných ľudí a tak. Voláko to šlo samo, nikoho som nemusel presviedčať alebo klačať pred ním na Skype. Nezadával som vôbec nič. Aj keď študujem za pedgóga , nemám to v krvi niečo prikazovať druhému. Každému som poslal hodne hudieb na výber a už oni sami si vybrali do ktorej a čo zarýmujú.

Si so všetkými výkonmi spokojný? Lebo ja ani nie..Koho by si vyzdvihol a koho naopak za jeho prejav zakopal pod čiernu zem?
Hm, to je taká otázka na ktorú sa tažko odpovedá, kedže každý sme iný, každý má iný štýl rapu a to čo sa nemusi tak páčiť na 100% mne, sa môže na 100% páčiť človeku odvedľa. Chalani z Impulzu mi dali podľa mňa zatiaľ najlepšie, čo som od nich počul, hlavne Intro ktoré mi museli narapovať len oni, keďže sa poznáme dlho a sú to moji bratingeri. O poslednej skladbe Keby Ešte Našiel Nádych ani nehovorím, je to veľmi silná skladba, bodaj by sa nikdy nemusela nahrať.(Kenn nasral si ma,stále sa na teba hnevám za to, čo si spravil, ale ODPOČÍVAJ V PÁPERÍ).Ťažko sa vyjadrovať ku skladbám všetkým, to by bolo na dlho. Sapere Aude,SEdláci, Pantau, Majself, Dar, Tuko, Mates, Plexo,Tukan. Ja neviem všetci dali podľa mňa veľmi dobré veci, inak by som to tam nedal.Veľa ľuďom sa nebude podľa mňa možno páčiť Korytnák. Ja ten rap poznám, čiže pohoda, ale budú možno popletení z toho.Ja toho človeka ale cením, je to stará dobrá škola pre mňa. Nech si každý spraví názor sám.

Aké mená a ich hlasy, by si chcel dakedy spojiť so svojími hudbami?
O tak toto je prijemná otázka. Keď beriem CZ a SK scénu tak z CZ určite Idea, Rest, BPM (spolupráca s Impulzom by mohla byť zaujímavá).Z SK ,to čo som chcel daktoré mená,tak na tom sa už pracuje, a neviem, určite pre veľa producentov je taký malý sen Čistychov, so Zverinom dáku zábavnú ujebanú vecičku, a určite s Molochom Vlavo, ktorý mňa veľmi baví už dlhé roky. Ďalej také ,,reálnejšie,, hádam s chalanmi z Kruscifixu (Tešte sa na album DOLNOZEMCI) a ďalej ani neviem, ja som otvorený všetkému (skoro ehm)

Čo používaš na robenie hudby? Ceníš synťák a podobné veci, čo sa momentálne dosť často vyskytujú v muzike?
Mal som MPC, no musel som ho predať, keďže som rozbil na chate krbové sklo, a to teda ako som vtedy zistil, nieje taká lacná záležitosť. Odvtedy som nato nenašetril, ale ani mi to nechýba zatiaľ. Klasika software a sluch to je moj hardware na sekanie, strihanie, kolážovanie samplov.(Akustická koláž). Pár ľudí čo poznám má mašiny, ale to najdôležitejšie im chýba.

Určite máš nejakých obľúbených producentov, ktorí Ťa ja nejako ovplyvnili. Priznaj sa ktorí to sú.
Snowgoon, J Dilla, klasika DJ Premier + 9th wonder a veľa iných, každý producent na svete podľa mňa má veci, ktoré dakoho ovplyvnia, no niektorých nepoznám ani meno.

Určite máš ten svoj album napočúvaný aspoň milión krát. Čo by si z odstupom času zmenil? Alebo vládne absolútna spokojnosť?
No, akurát si dávam prestávku a nechcem počuť z toho ani sekundu hehe. Lebo mi prepne a budem chodiť so slúchadlami aby som nič nepočul aj do kostola.Určite sú tam veci ktoré som plánoval inak, ale bohužiaľ, nie všetko sa dá, čo behá v hlave .Hlavné sú financie, ktorých bohužiaľ nie je nemám toľko, aby som si zaplatil napr. mega zvuk, nejsom ten typ človeka, čo si bude pýtať od rodičov peniaze na niečo takéto, keď vieme všetci aká je vo svete situácia. Som rád a ďakujem im zato, že žijem v kľude a v pohode a mám vždy čo jesť a s kým sa porozprávať. Všetko sú vedľajšie veci, ktoré ja beriem skôr ako hobby, neberiem to zas úplne mega vážne. Sám nikdy nikoho neodsudzujem, keď ma napr. o čosi horší zvuk na nahrávakach, ako tí, ktorí nato majú.Ide mi o rap a o hudbu, ktorý sa dá počúvať aj o čosi v horšej kvalite. Jasné že nie šusťanie z mobilu alebo podobné veci, ktoré sa dostávajú von.

Čo chystáš v blízkej budúcnosti?
Som rád, že celkom sa to konečne rozbehlo. Chystám toho celkom hodne, preto album Monte Christo je teraz už taký odrazový mostík k dačomu.Chystám s chalanmi jeden zaujímavý projekt, kde sa spojí viac ľudí v jedno a uvidíme čo z toho vzíde + celkom fajne spolupráce, či už s ľudmi z Gramo Rokkaz, alebo budem maťdve hudby na albume od speváčky Bašky, kde by malo byť na jednej skladbe aj jedno prekvapenie v podobe veľmi zaujímavého featu. Ďalej na albume ktorý sa pomaly blíži k záveru Perpetum Mobile (Plexo, Mates) -Víťazi a Porazení budem mať nejaké 3 hudby, Majself – SiedmyArchanjel tiez bude mať odomňa nejaké 3 hudby.

Ja Ti ďakujem za rozhovor a za to že Ťa hudba baví, teraz Ti dávam priestor na záverečné slovo.
Ja ďakujem Tebe za príjemné otázky, potešil si moje biedne srdco. Ľudia, buďte otvorený rôznej hudbe, nebuďte zadubený na jeden štýl alebo pár kapiel alebo ľudí, a ostatné odsudzovať hneď na začiatku. Každý ma niečo, čo mu vyjde niekedy viac, niekedy menej, ale u každého sa nájde podľa mňa vždy niečo, čo zaujíme, neodsudzovať, podľa jednej skladby ktorá Vám nesadla do uší. Dúfam, že si kazdý nájde na Monte Christovi niečo svoje, za tým zámerom to bolo robené. Kto by mal chuť podporiť a mať doma originál, budem vďačný a budem si to vážiť. Artattacku prajem čo najviac čitateĺov a ľuďom čo si našli chvíľku a prečítali tento rozhovor, prajem nech sú čo najviac aj v tejto dobe šťastní a tešia sa z maličkostí, ktoré dakedy môžu utvoriť jeden veľký celok šťastia. Ďakujem všetkým ľuďom, ktorým moja hudba robí dobre na duši a v ušiach, a ďakujem šeckým, ktorí mi pomáhajú po každej stránke (oni vedia ktorí to sú)! Ďakujem Vám, cením si to veľmi…

Pozri SK a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.