Marek 6.59 – Bledé tváre 2. časť


Baví vás východ? Myslím taký ten najvýchodnejší východ Slovenska aký vás môže napadnúť. Prešov, Sekčov, Stará Ľubovňa a ďalšie miesta, o ktorých viem len veľmi vzdialene (asi preto, že bývam na ďalekom západe a v zemepise som nikdy nevynikal). Ono o východnom Slovensku sa v spojitosti s hip-hopom hovorí (a vždy hovorilo), že je proti zvyšku tak trochu pozadu. Ale zas na druhej strane, koľkí raperi momentálne volajú po návrate ku koreňom?

A verte či neverte, tieto Bledé tváre mi tento návrat sprostredkovať vedia. Neviem vlastne ani povedať, či je to album, mixtape, demo, produkčný album, kompilácia, alebo čo. Ale to vôbec nie je podstatné. Podstatná je láska k hudbe. Pretože presne tú z tohto CD cítiť. Nevadí, že možno ma neosloví všetko.

Nevadí dokonca, že tu nehosťuje nikto z Mojej reči (aj keď niektorí už asi ani neveria, že sa dá spraviť album bez nich). Dôležité je, že človek si vypočuje toto CD a vie, že ten chlapík, ktorý spravil 19 produkcií má napočúvané kvantum hudby a má jasno v tom čo sa mu páči a čo nie. Vypočujte si tracky 12 a 19 a pochopíte čo myslím. A Marek, pretože tak sa ten chlapík volá, vie veľmi dobre, že nepotrebuje volať a platiť známych hostí, lebo vie, že toto CD nevydá EMI ani Universal. Tak dá radšej prednosť ľuďom, s ktorými si skutočne rozumie a spravia CD, ktorého najväčším dôvodom je asi prísť s novou tvorbou a potom ju prezentovať na koncertoch. Verím, že lokálne majú títo ľudia na koncertoch silnú podporu a to oprávnene. Teraz aby som bol konkrétnejší, tak uvediem, že je tu viacero piesní, ktoré majú dobrú myšlienku. Zachádza sa napríklad aj do takých citlivých tém, ako slovensko-maďarské vzťahy.

A nie je to kalkul, že: “tu musím mať takúto a takúto tému”, ale sú to opäť podľa mňa témy, ktoré vznikli z aktuálnej situácie a z aktuálnej potreby sa k nej vyjadriť. Toto CD mi taktiež potvrdilo môj pohľad na eReMeNa, ktorého pokladám za jedného z najtalentovanejších “neobjavených” raperov. Ale sú aj ďalší, ktorí ukázali dobrý potenciál už v minulosti a tu ho potvrdzujú. Na mysli mám takú Tajnú Ideu, alebo DerateLumpa z Hotovej Alternatívy. Horšie sa mi zvykalo na tých starších pánov – Mareka, K.O.S.-a či Weppa D. Tu je tá technika fakt slabšia rovnako ako frázovanie. Problémom je často aj príliš vysoká minutáž trackov. Väčšina trackov má viac než 4 minúty a tým pádom ich počúvanie časom omrzí. Produkčne to tiež nie je špička, ale beaty sú prijemné a rôznorodé.

Jasné že toto CD neznesie profesionálnosťou porovnanie s takým minule recenzovaným Emeresom ani s inými súčasnými albumami, ale to asi ani nie je jeho ambícia. Paradoxne toto CD na mňa zapôsobilo najmä tým, že to robia tak ako sa im to páči a nie tak ako by sa to robiť malo, aby človek zapôsobil. Toto CD vracia rap do dôb, keď sa kámoši stretli v domácom štúdiu. Jeden mal produkcie, tak spolu ponahrávali tracky ako sa komu hodilo, potom to napálili na CDčka a rozdávali ľuďom, ktorí o rap skutočne mali záujem. A neboli tie časy pekné?

Tracklist Marek 6.59 – Bledé tváre 2. časť (eMPe Production 2007-2008)

01. Marek6.59 – Nebol som preč (In3o)
02. K.O.S. & Marek6.59 – 1998-2008
03. Marek6.59 & eReMeN – Spolu za S.W.R.
04. Marek6.59 & eR.O.Be.O – Hlavu hore
05. Weppo D & Marek6.59 – Váž čo máš
06. PeBe & Marek6.59 – Nie som bez chyby
07. S.W.R. – Na prahu dospelosti
08. Marek6.59 & K.O.S. – Fantóm zloby
09. eReMeN, Marek6.59 & eR.O.Be.O. – Priznávam sa
10. PeBe, eReMeN & Marek6.59 – Neviem
11. Marek6.59 & Drobec – Môžeš mi veriť
12. Marek6.59, Tinus & DJ Nula – Staré melódie (5,99 MB)
13. Weppo D & Scawa – Spolu z jednej ulice
14. Tajná Idea & eReMeN – Veľká kniha pre malých školákov
15. PeBe & Absolútna Nula – Idem domov (6.59 REMIX)
16. Tajná Idea & DerateLump – Bledé tváre
17. Safi, eReMeN, Ker & eR.O.Be.O. – Z výšky panela
18. Penetralia & Marek6.59 – Kick me in the head 2008
19. Marek6.59 & Jana Kocianová – Piesne sa zabúdajú (Ou3o)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.