Na Slovensku slovensky


Na Slovensku to tak chodí. Čím viac sa hráme na dôležitých, tým sme smiešnejší. Radi by sme boli svetoví, radi by sme, aby nás brali vážne. Lenže, popritom akosi zabúdame, že aby sme mohli byť považovaní za serióznych, musíme sa tak vedieť aj správať. Čo sa u nás vie stále málokto.

V slovenských médiách sa vám môže stať všeličo. Neprekvapí, že váš článok občas vyjde v periodikách, ktoré vlastne ani nepoznáte. Napokon, ak vám raz vyplatia honorár, vaša práca sa stáva majetkom vydavateľstva a to si s ňou môže nakladať, ako len chce. Lenže, ak vám zaplatia.

Iné je, ak niekto váš text doslova ukradne – a ono aj toto sa u nás ešte stáva. Na nejakú profesionálnu etiku sa tu veľmi nehrá. Občas vám skomolia meno, občas vám meno neuvedú a občas vašu prácu podpíšu niekým iným. Namiesto dohodnutých náležitosti si k textu svojvoľne pripoja čosi nedohodnuté; a v podstate to nikoho netrápi. Hlavne že sme všetci profesionáli. Ktorí sa čudujú, že ich americkí mediálni experti považuje za opice, ktoré nevedia, že ak niečo odhaľujete, potrebujete na to aspoň dva nezávislé zdroje.

Nedivme sa, že tu všetko tak strašne dlho trvá. A že každý chce svoj text autorizovať – čo je v podstate svetový unikát. Ja autorizáciu požadujem tiež. Každý máme svoje zážitky. Zážitky, keď niekto nedodrží dohodnuté podmienky, keď vám namiesto honoráru budú ponúkať reklamné predmety či fľašky s alkoholom. Akoby sa z tequíl dali zaplatiť účty.

Ak vám toto príde ako text frustrovaného chlapíka, máte pravdu. Som frustrovaný a nahnevaný z domácich pomerov. Neviem ako vy, inak ale všetko v poho. A keďže sa nič nedeje, ani ten Bekstejdž nie je veľmi o čom.

Odporúčanie: Nový album Dj Kentara Enter, ktorý na Slovensku distribuuje Wegart. Na novej Björk sa niekoľkokrát mihne Timbaland, čo tiež stojí za vypočutie. A 22. 5. sa v bratislavskom (áno sme odporní blavocentrici) Subclube predstaví Xavier Baumaxa a Peťo Tázok. Kabaret zaručený.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *