Cawaii: Dôležité je byť v pohode

Cawaii: Dôležité je byť v pohode


Ahoj Cawaii, ako ide život?

Nazdar, tak klasika. Ak nepočítam, že sa mi v posledných rokoch 2 krát vlámali do bytu, ukradli mi foťák a komp, bitku spolu s grybsom, wimeom a chlapcami s nejakými inteligentmi, poničené auto od feťáka, tak to celkom ide, ďakujem za opýtanie.

S graffiti si začal v Bratislave po roku 2000. V čom sa za tie roky graffiti zmenilo?

Poviem asi to, čo každý, kto začínal cca v tejto dobe. Kedysi neboli žiadne internety, nič. Pamätám sa ako sme v roku 2002 chodili pozerať pod Lafranconi nové veci. Pišta, Keys, Ulmo, Font, Separ, Ryw, Smart, Kgb… Keď sa niečo nové objavilo v ulici, tak si to videl naživo. Malo to svoje čaro. Dnes je všetko online a všetko sa vyvíja superrýchlo.

O čom je dnes pre teba graffiti?

Toto na graffiti môže človeka baviť, že pre každého je to o niečom inom. Niekto rád pofelí, niekto rád zamaluje, niekto rád namaluje a niekto nie je rád vôbec, lebo je obecne nerád. ))) Takže každý si v tom niečo nájde, alebo nie. Ja to vnímam ako niečo, čo robím rád, a niečo, z čoho by som chcel vytvoriť niečo nové. Tak snáď sa to niekedy podarí. )))

Kebyže máš vyzdvihnúť pozitíva či negatíva maľovania graffiti?

Pozitív je viacero, možnosť žit nie úplne „štandardný“ život, možnosť spoznať kopec pohodových ľudí z rôznych krajín, možnosť spoznať rôzne krajiny z iného pohľadu, než z travel guidu. Negatíva prenechám iným. )

Čo hovoríš na slovenskú “grafscénu”?

Baví ma, že starší chalani ako napr. chalani z KGB či z BSA opäť začali maľovať. To je fakt super a teším sa z toho. Výborné, že chodia s mladšími a niečo im odovzdávajú.

Čo sa týka slovenskej scény celkovo, tak je super, že sú aktívni chalani, ktorí robia aj kvalitné veci. Poslednou dobou som videl aj nejaké hrubé nástrely produkcií, čo ma celkom potešilo. Čo by som bol rád, kebyže sa ľudia viacej otvoria novým veciam a pracujú s graffiti ako s niečím, čo sa dá ďalej modifikovať.

V tomto veľmi cením napr. Garnarda. On dokázal posunúť obyčajné priestorové graffiti do niečoho nového, originálneho, pričom to urobil na Slovensku. To je proste super. Viacero ľudí, keď skončili s graffiti, tak svoje rozhodnutie odôvodnili napr. tým, že graffiti nie je možné ďalej posunúť. Príklad Garnarda a iných potvrdzuje, že to nie je o tom, že graffiti nie je možné ďalej posunúť, ale o tom, že človek je mentálne nastavený tak, že sa to nedá posunúť. Pritom sa stačí otvoriť novým veciam a začať na tom pracovať.

Žiješ v Prahe, čo Praha a graffiti?

Praha je väčšie mesto, sú tu nejaké podmienky na maľovanie, pričom sa tu maľuje viacej, než na Slovensku. Je tu väčšia kvantita, viacero štýlov, väčšia pestrosť graffiti. To sa mi páči. Niektorí sa stavajú kriticky k tzv. „pražskému štýlu“, tj. k tvarovo a zpracovaním „neštandardnej“ tvorbe. Tvorcovia týchto diel svôj štýl odôvodňujú napr. tým, že sa má jednať o progres. Kritici hovoria, že daní autori napr. nevedia urobiť rovnú čiaru.

Podľa mňa je úplne jedno, akým štýlom je dielo urobené. Na čo pozerám je, že či je dielo originálne a zaujímavé. Keď je raz niečo zaujímavé, má sa mi to nepáčiť, lebo to nie je „vyleštené“? A prečo by sa mi malo páčiť nezaujímavé dielo len preto, že je „špinavé“? Tá forma je podľa mňa druhoradá, podstatný je obsah.

Čo by si poradil začínajúcim graffiťákom?

Asi najdôležitejšie je byť v pohode. Čo by sa mi páčilo, keby si ľudia čo ja viem aj namiesto jedného dňa maľovania radšej sadli za tablet či za skicár a niečo nové vymysleli. Je to potom omnoho zaujímavejšie aj pre toho človeka, aj pre ostatných (na zamyslenie aj pre mňa))).

Možno ešte jedna vec na zamyslenie, nielen pre začínajúcich graffiťákov, či nie je vhodné si stanoviť nejaký cieľ, kam by človek chcel svoju tvorbu posunúť. Niekedy mi pripadá, že viacero ľudí takýto cieľ stanovený nemá. Je to potom ako so všetkým ostatným, keď nemáš žiadny cieľ, nevyvíjaš sa a cyklicky sa motáš v kruhoch, resp. stagnuješ. Keď človek má stanovený cieľ, tak sa posunie, alebo sa neposunie. Keď sa neposunie, môže to skúsiť znovu, alebo si stanoviť iný cieľ. Stále je tam ale nejaký drive a človek nestojí na mieste.

Fotky Cawaii graffiti

Aké máš plány na leto, nejaké výlety?

Hej, uvidíme, možno nejaké more, pláže, drinky, keď sa to podarí skĺbiť aj s maľovaním, tak super.

Yoyoyo to my crewboys Bisar, Cazer, Band, Gospe, Konor, Rick, and props to bros and good lads Riot, Roins, Pista, Case, Chlor, Businessman Roman, Tock, Stalke, Dael, Eloe, Shock, Skunk, Maik, Post, Stroy, Biozee, Gee, Senior, Tove, Garnard, Arial, Cke, Nasty, Beyond, Karski, Soker, Sky, Animo, Aero, Tikky, RCLS, MUTANTS, KGB, SWR and all good fellas I`ve had chance to meet.

Sleduj Cawaii-a na Facebooku a Instagrame.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.