Druhá strana – Zubatá / Pouličný tieň


Petržalská skupina „Druhá Strana“ svoj názov pravdepodobnesi vybrala preto, že Petržalka je na druhej strane Dunaja. Obal z tohoto trojsingla pôsobí temne negatívno. Udupaný potkan nad ktorým stoja pravdepodobne Miki Mora a Ruka v Lavo. Obrátim cover a tam „pohľad“ ako keby toho skapatého potkana, nad ktorým sa týčia dve hlavy pravdepodobne tiež členov skupiny.. ..asi to má iniciovať pocit drsnej ulice a život na nej.. Druhá vec čo ma upútala, bolo zložité „legendové“ označenie produkcie v jednotlivých trackoch. Na to, aby ste zistili kto čo vytvoril potrebujete aj cover aj priamo vinyl, čo je teda riadny chyták od chalanov, pretože na labely vinylu vidíte iba symboly a mená producentov (bez názvu pesničiek) a na papierovom obale, pre zmenu iba mená pesnišiek so symbolmi. Je to veľmi otravné, ale na druhej strane pripomína mi to staré časy, keď človek hltal booklety nezohnateľných cdčiek z usa a tam sa niekedy tiež musel vedieť svojsky zorientovať v tzv. „legendách“ aby dokázal zistiť nejakú informáciu.

Dávam platňu na tanier a púšťam play. Počujem čudné spomalené zvuky ?? čo to má znamenať ?? položím preto prenosku hlbšie do stredu a zisťujem: vinyl je nahratý v 45 rpm !! Neviem čo to má znamenať, hlavne prečo ? Ale dúfam, že chalani to nemysleli vážne a chyba sa stala v nejasnej komunikácii v Lodeniciach, kde si pod pojmom „singel“ predstavili bolševický malý vinyl nahraný v 45ke, a chalani tvrďasi z ulice proste kašlali na komunikáciu, brali že 33rpm je automatická… Ok prepnem gramec na 45rpm a idem počúvať.

A : „Zubatá“Pocit z obalu ma nesklamal texty o drogách, smrti , život na sídlisku, na ulici, klamstvá medzi ľudmy a.k.a. zápalka. Tieto témy mi pripomínajú staré časy na Slovensku, niečo okolo roku ´95, keď sa nevedelo o čom sa má vlastne rapovať.

Pokiaľ si ale myslíte, že chalanov budem dehonestovať tak sa mýlite. Ich prejav je vcelku sympatický. Svojsky, energický, chalani majú radi svižnosť, čo je cítiť i v inštrumentálkach, je tu flow. A hlavne dosť pozitívne ma prekvapila hudba.

Prvá vec na ačku „Zubatá“, je tajomná, vytvára ju použitý klavírny motív like „ružový panter“. Na vine ju má Hajtkovič. Ostatné dve stopy na tejto strane sú už akapely preto idem na B.

B : „Pouličný tieň“ v produkcii Kebab/Hajtkovič, téma : drogy = zlé svedomie= pouličný tieň.

„Krok za krokom“ na začiatku krátky snový motív…. A potom sa to rozbehne… hlboký bass-elektro groov, na aký sme zvyknutý v produkcii Dr.Drého, niekoľko ďalších hĺbkovo-basovo- bublajúcich elementov, celú opakovanú melódiu tracku nesie slučka funky bass gitary, do toho beat a clapy, ktoré to celé dynamizujú, tak táto vec ma hudobne baví z tohoto vinylu najviac, stvoril ju Hajtkovič v r.2003. „táto vec je o tom ako to je rok za rokom, s naším životom za betónovým plotom.. neustále v ušiach s repom v ústach s rýmovaným slovom a krokom za krokom „ Vinyl uzatvára posledná stopa B strany – inštrumentálna stopa od Hajtkoviča z r. 2001.Stresový napínavý motív, tlmený nezrozumiteľný ľudský nárek streľba a krik, pišťanie potkanov, a nejaký povzdych ako z pekiel..začne do toho striktný beat… výborná stopa, škoda že tak krátka, ale ak to má fungovať ako outro tohto trojsinglu chápem.

Tracklist k 12″ singlu Zubatá / Pouličný tieň / Krok za krokom (Lenivá produkcia – 2004)

A1. Zubatá
A2. Zubatá (Inštrumentál)
A3. reProdukcia

B1. Pouličný tieň
B2. Pouličný tieň (Inštrumentál)
B3. Krok za krokom
B4. Krok za krokom (Inštrumentál)

Text: Spino


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *