STOP ACTA?


Ako veľmi si vážite vlastnú slobodu? A ako veľmi rešpektujete slobody a práva druhých? Aj o tomto je debata o ACTA.

Keď som minulú sobotu mrzol v tej hnusnej zime; tam, na bratislavskom námestí počas antiACTA protestu, uvedomil som si, že vlastne robím chybu. Nie preto, že som bol obklopený maturantmi a deckami, ktoré si vyšli zaskákať a zakričať pár hesiel. Ani nie preto, že by som zmenil názor.

Jednoducho preto, že dosiaľ výraznejšie nezaznelo, že tú v skutočnosti nejde o žiadnu Obchodnú dohodu o boji proti falšovaniu. A už vôbec nie o spravodlivý boj pirátov za svet, v ktorom je všetko hneď a zadarmo.

Tu sa totiž zápasí o základnú slobodu – a tento zápas ja osobne považujem za podstatne dôležitejší, než sú hádanie sa o platení za mp3 alebo protesty proti politikom, korupcii či údajným chápadlám finančníkov.

Sloboda od

Sloboda sa dá chápať dvomi spôsobmi. Ako právo konať veci. Alebo ako nutnosť nekonať: tak, aby si svojim konaním neohrozil, ani neobmedzil slobodu druhých. Verím v tento druhý spôsob. A práve naň svojou podstatou ACTA útočí.

My si v Artattacku myslíme, že je fér za veci platiť. Vrátane hudby, muziky či filmov, nevraviac o teniskách alebo potravinách. Ak by však ACTA bola len o tom, ako ľudí konečne prinútiť (rozumne) platiť za informácie, nemali by sme s ňou problém.

Lenže ACTA robí niečo iné: prenáša dôkazné bremeno z úradov na jednotlivca (prezumpcia viny? to vážne?), vec, ktorú robia snáď len diktatúry. Môže obmedzovať slobodu jednotlivca, umožniť vŕtanie sa v jeho súkromí, môže (a stačí, že iba môže) otvoriť dvere tupej šikane.

Môže byť takáto: akoby niekto v potravinách ukradol bonboniéru. Ten niekto podľa nej doma narobil takmer identické cukrovinky a rozhodol sa ich rozdávať. A polícia bude bez súdu a povolenia vykonávať námatkové domové prehliadky u obyčajných ľudí len preto, aby zistila, či doma takúto „okopčenú“ bonboniéru nemáte. Chcete žiť v takomto svete?

ACTA nie je nevyhnutne zlo. Čiernobiely svet dobra a zla ma v hlave len Štefan a kolektív. Ale ACTA prekročila presne tú hranicu slobody, ktorej sa už nemožno vzdať. Ak to znamená, že aj niekedy v budúcnosti budem musieť stať na námestí spolu s tínedžermi na veselom výlete, pokojne. No aspoň v mojom prípade to nemá nič spoločné s novým dielom The Big Bang Theory, ktorý je už v piatok ráno niekde na Ulozto.cz.

Dobré správy?

Je preto dobrou správou, že sa pár európskych krajín rozhodlo proces ratifikácie tejto čudesnej dohody stopnúť. Netešme sa však predčasne: z logiky bruselského fungovania v nejakej, možno mierne inej podobe ACTA prejde. Bolo do nej investovaných priveľa byrokratohodín a papierovačiek, aby ju mohli Česko, Poľsko či Slovensko potopiť.

Nezabúdajme ani na toto: nie každý nepriateľ nášho nepriateľa je náš priateľ. Keď začnú politici, ktorí inak nemajú problém vyvlastňovať pôdu a stavať predražené projekty, hovoriť o ochrane bežných ľudí, chce sa mi zvracať.

No predovšetkým si pamätajme, že tá hranica, za ktorú sa už ustupovať nedá, je ľudská sloboda. Sloboda zostať slobodným.

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.