Toe Moe – krátkostrelnodrviaci mc bratislavskej formácie Krakalla


„Rap nieje na papieri, rap je hlavne v hlave zlato!!!“

Porozprávaj mi o tvojej rapovej minulosti. Ako si sa k rapu dostal?

Môj prvý kontakt s hip hopom a vôbec celou kultúrou boli graffiti. Istú dobu som maloval, neskôr som však zistil, že mi viac dáva rap a tak som sa začal plne venovať tomuto elementu. Graffiti ma ale stále bavia. Už nemalujem, iba sledujem. Moje prvé rapové pokusy boli s Yzem. On ma priviedol do partie ľudí – Crazy gangsta crew – anglický názov, boli sme Slováci a rapovali sme česky. Po nejakých zmenách, sme nakoniec zostali Yze, Siky, Ydiot a ja. Na akcii 187 sme stretli Bohuša, nezastaviteľného frístajlera. Nastala ďalšia etapa ako Psyché – Yze, Bohuš a ja. „Najväčšiu slávu“ však Psyché zažilo až po mojom odchode. Po Psyché som chvíľu rapoval s Gogom-chalanom z Petržalky. Vyzeralo to nádejne, ale nakoniec to opäť skončilo, pretože Gogo bol človek, ktorý sa nikdy nevedel zobudiť.Na akcii v Záhorskej Bystrici za mnou po vystúpení prišiel Opak a dal mi návrh, či by som nechcel spolupracovať s Krakallou. Načo som mu ja samozrejme hneď aj odpovedal, no a výsledok už poznáš.

Myslíš, že si sa stal prínosom pre Krakallu?

Opak mi povedal, že keby som neprišiel do Krakally, tak sa určite rozpadne. Necháp to tak, že plánoval rozpad, ale nevládal už ďalej ťahať celú skupinu. Vedel, že popri robote to ďalej tak nepôjde. A keď som prišiel ja, stal som sa jeho novou inšpiráciou, samozrejme takisto ako oni všetci zase mojou. Nemyslím si, že som iba ja bol prínosom pre nich. Nastúpil som do idúceho vlaku. Môj príchod bol prospešný pre obe strany.

Prečo zmena dja? Dlhšiu dobu s vami hrával Amen, ale v posledných vystúpeniach som si všimol za vami stáť Kappu.Dôvod?

Na úvod by som rád pripomenul, že Amen nám síce hrával, ale nikdy nepatril do Krakally. Bola to vec vzájomnej dohody o spolupráci. Na konkrétne veci, prečo už nechcel ďalej v tej spolupráci pokračovať sa musíš opýtať jeho. Každopádne však ten čas, keď sme s ním hrávali hodnotím pozitívne. A čo sa týka Kappu, keď sme ešte na začiatku boli štyria, hrávali sme s Kappom a tak sme ho teraz opäť oslovili. On bol za. Hotovo…

Čo vaša spolupráca s Heslom? Na posledných koncertoch Vám väčšinou robia „predskokanov“, je to už príprava pre EP, ktoré sa chystáte spolu vydať, alebo si jednoducho vyhovujete?

Pri príležitosti už vyššie spomínanej údalosti okolo dja, sme dali prvé spoločné vystúpenie.S chalanmi sa veľmi dobre poznám a myslím si, že Dano je človek, ktorý musí ísť jednoznačne hore, pretože naozaj „kruto dáva“. Fidel takisto. Vidím vôbec veľkú perspektívu v Hesle, robia totiž dlho a neplánujú s tým prestať. Cítim z nich, že o to majú naozaj veľký záujem. Môj názor na rap je totiž taký: „Buď to v sebe máš, alebo si to ani nikdy nemal!“ Nemám rád ľudí, ktorích to prejde za mesiac. A čo sa týka Hesla, plánujeme spolu vystupovať častejšie. A prečo nie? Neplánujeme z toho urobiť „Názov Krakally“, ale nejaké vystúpenia ešte určite budú.

Porozprávaj niečo viac o tom EP-čku

Nechceli sme urobiť klasický album, naopak keď má niekto dve-tri veci neoplatí sa mu hneď niečo vydávať. Napadlo nás zobrať viac dobrých produkcií, napríklad ja budem robiť s O.P.R., budú tam nejaké veci od Hesla, nejaké veci od Krakally. Hlavne, aby to bolo zaujímavé pre ľudí. Ja osobne sa už na to strašne teším, budú tam dobrí ľudia, dobrá produkcia.

Ako by si sa charakterizoval jedným slovom?

Perpetum Mobille?!

Čo Moe a net? Sedia tieto dve veci dokopy?

Moe a net? Moe nemá rád guestbooky – neznáša totiž takých, čo sedia doma pri počítači a vedia vždy všetko najlepšie. Oni sú tí, ktorí vymysleli rap, oni sa vyjadrujú na témy ako rešpekt. Vysvetlujú ľuďom, čo by mali robiť. Napíš svoj názor, v poriadku, ale ako môžeš hovoriť ľuďom, čo má kto robiť. Nikdy som sa tam nedočítal nič zaujímavé. Nič, na čo by som si povedal: „Áno, tak toto má naozaj význam.“ Internet vo všeobecnosti je super vec.Naj medium.

Prečo je rozdiel medzi scénou na Slovensku a v Čechách taký markantný?

Ako národy máme k sebe síce blízko, ale vlastne úplne ďaleko. „Keď mne zomrie kozenka, tak sa 10 dní modlím, nech zomrie aj tebe“. Toto na Slovákov úplne platí. Slováci sa nevedia dohodnúť. Ja hovorím, že každý má svoj piesoček a tam sa necháva oslavovať známymi. Najväčší rozdiel je v tom, že Čechov je raz toľko. Oplatí sa tam viac investovať. Je tam väčší trh, viac investícií, viac viac viac. U nás je to otázkou času. A vidíš (cítiš) tam pohodu, alebo sa tak aspoň tvária. Naopak ľudia na Slovensku žijú v strese a preto sú nevraživí, nepomôžu ti – to je mentalita ľudí, ale ja sa ani vôbec nedivím, však sa pozri do histórie. My sme boli stále všetkými utláčaní.

Trochu si to už aj sám načrtol. Aký máš názor na neustále „žabomyšie spory“, pretvárku a závisť v rapovej scéne?

Čo je závisť? Ty máš, ja nemám, no a čo?! Ja mám niečo, čo ty nemáš. Závidíš mi? Závisť je duševná slabosť!! Ľudia hlavne závidia to, čo vidia na iných a sami by to chceli. Ja beriem závisť, ako svoje vlastné zlyhanie. Idem nejakou cestou a snažím sa niečo realizovať takým tempom, akým ja chcem, idem za tým, za čím ja chcem a vôbec robím to, čo ja chcem. Ak niečo robím už dlhšiu dobu a náhodou vidím, že to isté niekto robí lepšie a ja mu závidím, tak to je moja hlúposť – mal som to proste robiť ešte lepšie. A pretvárky?! To je nič. Keď sa niekto pretvaruje, tak u mňa skončil. Buď si, aký si, alebo si KOKOT!!! Medzi tým nieje nič. To je čisto zvnútra. Presne, ako 2SD: „Telo je len póza, duša tá je poklad. To je úplne vystihnuté.

„Akožereperi“?

Mám taký názor: „Rap sa nerobí nasilu, rap sa nerobí na chvíľu.“A tak to je. Keď sa niekto rozhodne robiť rap, podporím ho. Musíš to však vidieť na tom človeku, že má preto naozaj zápal. Ak nemá, tak je pre mňa „akožereper“ – „akožetýpek“. Každý si môže pod tým pojmom predstaviť niečo iné, ja v tom vidím toto. Proste akože, nemá to hĺbku. Nebudem tvrdiť, že som ja ten človek, čo to vie naozaj precítiť. Musí to jednoducho ísť z vnútra a nie v štýle „Jožo robí rap, tak ja budem s ním“, pretože tak to nefunguje. A oni aj tak skončia. Čo sa týka odevov. Keď tak človek chce vyzerať, nech tak vyzerá, mne je to jedno. Nech si ale v prvom rade uvedomí jednu vec: „Je to to hlavné, prečo to robím? Byť model?!

Aké máš ciele? Kam až by si to chcel dorapovať?

Na rozdiel od všetkých ostatných, sa nechcem dostať vyššie, ale ďalej. Čo je vyššie? Kappa je najvyšší a nikto vyšší už nebude.Kam sa stále všetci hrabú vyššie? A ďalej? Kto nechce byť najlepší, rešpektovaný mc?

Máš niečo na srdci? Čo by si rád odkázal?

Hlavne nech sa robí ďalej, je to už na dobrej ceste…

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *