Gipsy – Ya favorite cd rom


Gipsy nový CD album Ya favorite cd rom

Gipsy, jedna tretina pražských Syndrom Snopp, vydal v druhej polovici roka 2004 pod vlastným labelom Paranormalz sólový album. Čo by nebolo nič neobvyklé, veď v poslednom čase sa nám rozmohli sólo projekty jednotlivých členov kapiel ako huby po daždi. No tento album je akýsi iný. Tak v prvom rade, celý je v anglickom jazyku. Poviete si, český MC a album po anglicky? Dosť odvaha. Scéna (pre niektorých pseudo) ide po veciach nahraných v inom, než v našom (alebo českom) rodnom jazyku ako hyeny po mŕtvole. Iste si spomeniete na prípad Helico. I keď je jasné, že v jeho prípade hovoriť o rape je trochu, vlastne nie trochu, on je totiž prípad zrelý na hlbšie skúmanie (bez urážky, ale možno niekde u psychiatra), scestné.

Priznám sa, tvorbu Gipsyho som dlho nepoznal. Potom začal internetom kolovať jeho track Life of roma a ja som bol zrazu zvedavý. Kto to je, čo to je? Pretože tento song ma jednoducho chytil. Pristihol som sa, že sa teším na okamih, keď sa mi do rúk dostane celý album. A nečakal som dlho.

Gipsyho CD mi v prehrávači rotuje už nejaký ten piatok a poviem vám, čím ho viac počúvam, tým sa mi viac páči. Vždy na ňom nájdem čosi nové. A ohromne sa bavím. To je to, čo ja osobne od albumu očakávam. A že to nie je málo…

Poviem to takto, tento album je zvláštny. Veľa ľuďom sa nebude páčiť, mnoho ho odmietne už len z princípu. Niektorým to bude úplne ukradnuté. A potom je tu ešte skupina, ako som ja. Ktorým sa bude pozdávať. Lebo je iný. Neobvyklý. Svojim spôsobom originálny. A to si cením.

Ya favourite cd rom sa vyznačuje ešte jednou zvláštnosťou. Celkom v pohode si ho totiž vypočujú aj ľudia, ktorý majú k hip-hopu vcelku (slušne povedané) chladný vzťah. A celkom sa im páči. Z toho mi vychádza jediné, že Gipsyho album nie je ani tak určený striktným hip-hoperom (predstavte si pod týmto termínom, čo len chcete), je skôr zameraný širšie. Aby oslovil aj ľudí, ktorým štyri (päť?) elementy nič nehovoria.

Nezvyklý flow, zvláštne frázovanie (z vlastnej skúsenosti viem, že si ho “nepoučení” poslucháči pletú s Eminemom), prvky rómskej (aby sme boli politicky korektní, to je teraz v EÚ moderné) etno hudby, dokopy zvláštny “miš-maš”, ktorý dokonale funguje a vytvára naozaj zaujímavú atmosféru. Ale k skladbám.

Trojka. Chavale Romale, skoro geniálna hajtka, cítim sa, ako by som bol na živom vystúpení nejakej rómskej kapely (v tom dobrom), najmä ten refrén, tá bezprostrednosť, text nad ktorým nezaškodí sa zamyslieť. Berie ma to.

Prague City, viac menej reprezentačná záležitosť, niečo, čo sa nemusí báť prekročiť hranice českého pieskoviska (pokiaľ viem, album sa celkom dobre predáva vo Švédsku). Nasledujúca skladba, už piata, Here I come U bitches! ma neberie. Nejde len o ten trochu nevhodný úvod (aj keď viem, že téma xenofóbie nie je nikdy nevhodná…), veľmi sa mi to nepáči. Nie je to zlé, ale ani niečo neobvyklé. Na albume sú lepšie veci.

Napríklad tá ďalšia, Killer Instict. Za mikrofónom hosťuje Christos, ktorý má úplne svojbytný flow, niečo, čo sa tak často nevidí…táto skladba má groove, a keby som nevedel, považujem ju za niečo spoza Veľkej Mláky.

Ďalšie skladby sú o čosi slabšie, nevadia, ale ani si nepoviete, že hej, toto ma dostáva. Deviatka, I can, pekné husle (nedivil by som sa, keby boli nahrané naživo), rýchla dikcia, frázovanie – táto skladba trochu pripomínala Eminema aj mne (vôbec nie v zlom). Teda myslím spôsob, akým Gipsy rapuje.

Desiatu skladbu, X-Feature si podla mňa mohol odpustiť. Akýsi pokus o elektronický experiment, ani brekbeat, ani trip-hop, je to nejaký divný experimental a do koncepcie albumu sa absolútne nehodí. Prežili by sme aj bez tohto tracku.

Mierne melancholický klavír, chilloutová atmosféra, to je I have a dream. Príjemná vec na posedenie niekde v podniku. Okamžite mi nabieha predstava nejakého stršieho klubového filmu, prší a hlavný hrdina mizne za obzorom (ja viem, že je to klišé, ale takéto asociácie mi vyvoláva táto skladba).

Nadýchnutie a ide (podľa môjho názoru) najzaujímavejšia záležitosť tohto albumu. Blue Pearl. Ak si pamätáte na hudbu k staršej hre Warcraft 2, niečo podobné vás čaká aj v tomto tracku. Možno nie práve najšťastnejšie zvolené bicie, ale tak či onak, obrovská porcia atmosféry. A nezaškodí počúvať poriadne, počúvať tie slová. O Gai, o svete, o “modrej perle”. Počúvať túto modlitbu… Úprimne, táto skladba mi sadla.

Trinástka, skladba Fear, A hneď nato Melusina. Celkom pohoda. Jedna z tých príjemnejších skladieb. A nielen na tomto albume.

Ak máte záľubu v jazze, bude niečím pre vás posledná regulárna skladba The Fall Jazz. Ja až taký fanúšik jazzu nie som, čiže vypočujem, pokývam hlavou a idem ďalej.

Na albume nás čakajú ešte dva bonusy, ktoré už s “čistým” hip-hopom majú pomenej spoločné. Hit ‘em with a power! Akýsi pokus o rockový crossover. Neviem, nevyznám sa. Počúvať sa to síce dá, ale neviem koľko (“drsných”) hip-hoperv si tento track bude púšťať. Omnoho pozitívnejšie vnímam funky záležitosť Back in the game. Fakt príjemné spestrenie. Už vidím, ako táto skladba môže fungovať na tanečnom parkete.

Ako to zhrnúť? Album Ya favourite cd rom od Gipsyho bol príjemným spestrením trochu fádnej a nenápaditej hip-hopovej hudobnej scény. Niektoré skladby ma chytili hneď, iné až po nejakom čase. Určite sa nájde množstvo vecí, ktoré sa dajú Gipsymu vyčítať. No vo všeobecnosti sa mi páči aj hudobná, aj vokálová zložka a keby som mal niekomu, kto zase nie je až tak hip-hop pozitív, odporučiť niečo zaujímavé z hip-hopovej produkcie, jedným z albumov by bol isto aj ten Gipsyho. Pretože toľko nadhľadu, irónie a sebairónie sa tak často nevidí. Nie každý si totiž dokáže vystreliť sám zo seba. A na farbe pleti pri tom ani náhodou nezáleží…

Tracklist k albumu Ya favourite cd rom (Paranormalz – 2004)

1. Life of o roma
2. On the airport
3. Chavale Romale
4. Prague City
5. Here I come U bitches!
6. Killer Instinct feat. Christos
7. Bringin´ back consistence to industry
8. This is how we act
9. I can
10. X-Feature
11. I have a Dream
12. Blue Pearl
13. Fear
14. Melusina
15. The Fall Jazz
16. Outro

Bonusovky:

17. Hit ´em with a power!
18. Back in the game (JBA Show)

Pozri Sk a CZ Hip Hop CD´s v ArtAttack Shope.


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *