DJ Spank – Streetbiz 3 Mixtape


„Hehe, to je sranda, dyť jsou to vopice…“ Trnava. Kecy o malom Ríme nechajme turistickým bedekrom. Trnava je iná. Svojská, špecifická, jednoducho: andelé. Slang, mentálna konfigurácia. O kolečko viac alebo menej. Atmosféra.

„Som polovník, kerý si hladá zvery polovné…“ Nová škola, nové pomery. To sú Turbo Boost. Crunk, sublow, spitting, nasekané a natočené, špinavý juh: u nás špinavý západ. Poznávacia značka: Turbot T, Boy Wonder, Konko, Spank a Tony Pach. Slovenská Armáda spásy.

„Ich heisse Hans Jödler…“ Môžeme sa baviť o zvuku. Pri tomto type hudby je zvukový fetišizmus namieste. Lebo keď je to o beate a base, zvuk rozhoduje a zvuk pochováva. Tu ten zvuk nie je najistejší. Lenže jedným dychom treba dodať: mixtape. A domáce štúdio u Spanka.

„Vrcí zadkom, má vnady i z opatkom mi ladí….“ Párty šit, au jea. Počuješ gauč. Vrtiť sa. Tanečnice o tyči. Lebo dnes sa tancuje, dnes sa počúva. A celé to môže byť dokonca vtipné. Aj keď to chrčí.

„Turbo Boost je po emisnej kontrole, dneska bude každý šalet na stole…“ Modelky nemodelky. Tanečky, progres. Komiks a jeho estetika gýča povýšená na umenie. To všetko a ešte čosi viac je na tomto mixtejpe. Občas rýmy, ktoré čosi vravia. Občas trefné, občas miestne, občas scestné, nikdy však nie kŕčovité. Úlet je poznávacím znamením. Je asi blbé vyčítať, že niekto sa pri nahrávaní bavil hádam viac ako poslucháč. Závisť?

„V malej izbe prežit vsugerovanú lásku…“ Diskotéky, bary a whisky árie. Ale rovnako aj banálny svet tam vonku. Šedivý a priemerný: prostredník s úsmevom. Výchovný podtext? To snaď né!

„Nekerej to sekne, nekerú treba seknút, nekeré sú pekné, nekerej sa zlaknem…“ Včera to padlo, hip-hop sú tri slová: Ja som tu! Ženy, víno a spev tu už tiež bolo. Niektoré témy sú nevyčerpateľné. A večné. No niekedy sa to počúvať dá, niekedy sa smejete a niekedy to nemusí byť vyslovene trápne. Najťažšie sa hovoria tie najjednoduchšie veci. Aby ste nevyzerali ako zosobnený gýč. Treba vedieť ustrážiť tú hranicu. Turbo Boost ju ustrážili.

I keď prvá polovica Spankovho mixtejpu je silnejšia. V druhej mu už trochu dochádza dych aj vzduch. O zvuku už bolo. Napriek jednému i druhému, baví ma to viac, ako niektoré iné naleštené strieborné disky. Radšej zmysluplné lo-fi. Asi som divný. Podobne ako Trnava riderz.

„Chcete diktatúru?“ Napíšte Kaddáfimu. Lýbia je teraz in. Ak však chcete vcelku vtipné a osobité CD, napíšte Ježiškovi o Spankovi. Bude divadlo: krimidráma s absurdnou zápletkou, niekedy s Konkovou produkciou, Spankovým scratchom a rapom od tria postavičiek ako zo Spawna. Lebo Turbo Boost znejú, ako keby sa Clark Kent dal naverbovať ku kolumbijskej guerrile a potom to vzal obchádzkou cez západné Slovensko.

www.myspace.com/djspanksmaragd

Tracklist k CD Streetbiz 3 Mixtape (Boost Records – 2007)

1. Intro – Turbo T, Boy Wonder, Tony Pach
2. Neni to také jednoduché – Boy Wonder
3. W.O.N.D.E.R. – Boy Wonder
4. Hans Jodler Skit – Turbo T
5. Dávid (budeš dáviť) – Turbo T
6. Pod se mnu 2 (DJ Spank Blend) – Boy Wonder
7. Dirty Rap Skit – Boy Wonder
8. Toto je Turbo Boost – Boy Wonder
9. Peklo – Boy Wonder
10. Tony Beatbox – Skit
11. Dúfam že sa mi to nestane – Boy Wonder
12. Čajky sú nebezpečné – Tony Pach
13. Tony je nebezpečný – Skit
14. Tony Boss (DJ Spank Chopped & Screwed Remix) – Tony Pach
15. Maruška Intro
16. Underground Bounce (2004 Unreleased) – R.O.K.Z., Torula
17. Moc (2005 Classic) – Torula
18. Outro – Torula

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *