KRUTOTUTO Grand Agent


V Bratislavskom klube Babylon sa opäť raz konala akcia s „krutým“ line up-om, ale predovšetkým s „krutou“ atmosférou, ktorá špeciálne v Bratislave, v poslednom čase nie je samozrejmosťou. Ako headliner sa predstavil američan Grand Agent, tomu sekundoval v premiére maďarský mc Goz a domáci Kontrafakt s H16.

Babylon Club nachádzajúci sa v priestoroch bývalého kina Ymca v Bratislave sa čoraz častejšie stáva hostiteľom rapových koncertov. Nebolo tomu inak ani v poslednú sobotu, kedy sa tam konala akcia s názvom Krutotuto. Tentokrát sme sa po Nostra Familia a Arrested Development mohli prísť pozrieť na Američana Grant Agenta. Názov akcie znel Krutotuto, ale bolo to tak aj v skutočnosti?

H16, mladá Bratislavská formácia, ktorá otvorila po úvodnom hraní hosťujúcich djov koncertný večer. Už som o nich počul viac krát, dokonca som aj viac krát bol na parties, kde vystupovali, no až v Babylone som mal možnosť toto zoskupenie vidieť naživo. Kapela ma ako celok zaujala. Vystupovanie a prejav by sa síce dali zaradiť do bežného priemeru, ale dali sa počúvať. Nepredviedli však nič revolučné ani originálne. Čo sa textov týka, pripadali mi ako by som ich už počul u iných raperov, známe frázy, podobné zakončovačky… Tiež mi vadilo množstvo vulgárnych výrazov v textoch. Viem, že nadávky patria k rapu, ale tu ich bolo na môj vkus až príliš. Starší emsís tiež použijú z času na čas nejaký vulgarizm, ale dokážu ho slušne zaobaliť textom okolo, takže v konečnom dôsledku z toho vyplynie „inteligentná“ myšlienka. Ale ako som už písal vyššie, kapela na mňa zapôsobila pozitívne a verím, že v budúcnosti budú mať ešte čo povedať.

MC Goz. Slovensko je tak blízko Maďarsku, že by sme sa mohli nazývať bratmi, ale vrodené predsudky a celkový stav a postoj v spoločnosti nám to jednoducho neumožňuje. Na Slovensku existuje určite viac vtipov o maďaroch ako o blondínkach, takže som sa vôbec nečudoval reakciám okolo stojacich ľudí, ktorí sa na Gozovej artikulácii a rýmoch šklebili a slušne zabávali. Čo bolo na škodu jedine poslucháčov, pretože Goz nebol žiadny toy, len jednoducho jazyková bariéra a vrodené predsudky spravili svoje. Flow bol na úrovni a rovnako jeho DJ vyberal zaujimavé podmazy, ale tá reč… a tak sa po pár trekoch začal kotol vyprázdňovať. Ak si dobre pamätám, bol toto prvý MC na Slovensku, ktorý nám predstavil maďarský rap a myslím, že sa nemal za čo hambiť. Dúfam, že tento priekopnícky krok pritiahne na Slovensko aj iných umelcov z Maďarska a v budúcnosti u nás nebude rap z juhu veľkou neznámou.

KF…opäť daľší koncert v hlavnom meste a opäť v Babylone (predošlý koncert sa „konal“ na akcii Silvester-pozn.red.). Chalani z Kontrafaktu predviedli to, čo dokážu a vlastne to, čo sa od nich očakávalo. Pobavili publikum a to je základ. Musím uznať, že naša vychádzajúca hviezda mala najvačší a najživší kotol v porovnaní s otatnými vystupujúcimi v tento večer. Ľudia „išli“ skladby naspamäť, ruky hore…funky nálada – klasická omáčka okolo, ktorá na mňa už po čase nepôsobí ako niečo extra, ale skôr ju beriem ako celkový imidž kapely…chápeš? toto je čistý hh a podobne hlášky vnímam už ako „štýlovú“ samozrejmosť. Predsa len málo ktorá kapela na Slovensku, ale i v Čechách sa môže pochváliť svojím originálnym imidžom 🙂

Grand Agenta som videl taktiež prvýkrát naživo a nechcel som si pripustiť slova známeho, ktorý mi pár dni pred koncertom povedal, že ho videl už 2x a nemá potrebu isť opäť, aj keď to je u nás doma. Bral som to ako jeho subjektívny názor a nechcel som sa nechať ovplyvniť, čo sa mi dúfam podarilo. Na pódium z ničoho nič vyšiel nižší „černoško“, ktorý to na nás jednoducho spustil. Samozrejme ako inak, než „kruto“, ale po pár trekoch som badal, že ľudia len stáli a čumeli ako jelitá. Asi neznalosť Agentovej produkcie, alebo len svojím vystupovaním neoslovil vačšiu masu…neviem. Ja som tak isto iba upíjal z lacného piva a snažil sa svojím kývaním hlavy zapadnúť do rytmu a davu. Viacerí mi už v ten večer dali za pravdu, že vrchol Krutotuto bol jednoznačne počas vystúpenia KF.

A zhrnutie?! Akcia pre mňa osobne nebola až tak krutá, ako sľuboval samotný názov, ale aj napriek tomu som sa zabavil a určite neľutujem, že som tam prišiel…

Fotky: Dick, Text: Ludevít

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *