2H pozitiv – Bar Element


„Jou man! Jofto sa pýta, že kedy bude recenzia.
Aká recenzia?
No na to Epčko, čo som ti dával.
Epčko? Aké Epčko?
Počkaj, hej, Bar Element od 2H pozitiv.
Ty si mi ale žiadne CD od nich nedával.
Aha…“

Tak nejako takto vznikal článok o šesť skladbovom Ep Bar Element formácie 2H pozitiv. Pôrodné bolesti tak boli zapríčinené nielen mojou aktuálnou tvorivou krízou, ale aj faktom, že kdesi medzi má dať / dal vznikol informačný kolaps, v ktorom sa toto Ep stratilo.

Priznám sa, pôvodne som chcel byť na Bar Element dosť zlý. A stručný. Utrúsiť nejakú poznámku v duchu, že síce všetci vieme čo tým chcel básnik povedať, no nikto nevie, preboha prečo. A zaklincovať to rádoby trefnou poznámkou, že keby ma naozaj zaujímal bar a jeho element/y, tak radšej navštívim školu bartendingu a mixológie Stana Vadrnu.

Mohlo byť vybavené, ale také jednoznačné to tento raz nie je. Mám takú skúsenosť, keď na slovenských hip-hopových weboch recenzenti označia niečo za nadpriemerné, väčšinou, až na pár výnimiek, to nedokážem počúvať. Našťastie u nás nemáme zavedené bodové hodnotenie, mnoho kapiel by horko zaplakalo. Takto môžem ostať alibistom.

Aj preto som sa po relatívnej chvále na Ep Bar Element predovšetkým obával. O vlastné psychické zdravie. A adjektíva ako nedocenení, svojskí, protitrendoví a tvrdohlaví vo mne tiež vyvolávajú záchvaty smiechy. Aspoň toho vnútorného.

Dobre, skladba Dve časti sa v minulosti obtrela aj o mňa, ale to ešte nič neznamená. Povinné odkazy na H16 si prečítajte inde. Napokon, kapely ako 2H+ tak či onak začínajú vždy s prázdnym stolom. Bohužiaľ i vďakabohu.

„2H pozítívna šou, tak to je pozitívny flow.“ Ako sa to vezme. Nie, zlý nebudem, rap MCL a Vladisa je relatívne fajn, i keď aj tu sa dá nájsť viacero výhrad. Len tie hudby. Vôbec to nie je v tom, že Skeptik, MCL či Derik nie sú všeobecne známi producenti. Je to skôr v tom, že podklady sú zvukovo ploché. A občas ruka v ruke s tým, že sú prevýškované. Iste, možno to uhrať na to, že v dobe, keď všetci robia trendy veci, je kombinácia gitár a hip-hopového beatu čímsi iným. Podobne ako synťáky a zvuky, ktoré boli in azda v osemdesiatych. Lenže aj tí Depeche Mode sú dnes trochu inde.

Ale zdá sa mi vtipné, keď chalani prídu s veršami o umení, kapelách a pseudoumelcoch. Aj keď asi inak ako autori pôvodne zamýšľali. V istom zmysle je ale 2H pozitiv peknou ilustráciou dnešného hip-hopu. Občas síce naivnou, ale niekedy trafí. Napríklad v skladbe Reverz. „Ja nie som dôležitý tým, že správam sa ako dôležitý.“ Krátke, presné, výstižné. Vďaka takýmto veršom neviem, čo si mám o Bar Elemente myslieť. Hudobne sa mi nepáči, azda s výnimkou istých náznakov v Skeptikovom remixe 3P. Lenže ono, tí dvaja rapperi čosi v sebe majú. Nazvime to akousi charizmou.

Bar Element neznie ani ako od Timbalanda ani ako od Waxa Tailora. Tak ale neznie žiaden slovenský album. Buďme optimisti, zatiaľ. A teraz buďme chvíľu realistický, vzhľadom na stav slovenskej scény je Bar Element celkom „fpoho“. Mňa hra na nejakú slovenskú elitu nudí, ale ak vám to stačí.

Tracklist k EP Bar element (JK Records – 2006)

1. Aperitiff (produkcia: Skeptik)
2. Barová (produkcia: Skeptik)
3. 3P (produkcia: MCL)
4. Počúvaj ma sem (produkcia: Derik)
5. Reverz (produkcia: Derik)
6. 3P rmx (produkcia: Skeptik)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *