Bene,Delik a Peko: „Trochu nám drblo“


O tom, že Bene s Delikom chystajú spoločný album som vedel už dávno. Prezradil mi to dokonca sám Bene. Prezradil mi aj to, že to celé obeatuje Peko. Čas ale plynul, a album nebol stále nikde „k mání“. Až teraz, koncom roku 2010. A tak som sa začiatkom 2011 rozhodol, že týchto troch pánov vyspovedám. Nech sa páči Bene, Delik, Peko. PS: A aby som nezabudol, na albume urobil kus roboty aj Roland Kánik.

Tak na úvod Vás chcem pozdraviť chalani a hneď aj položiť otázku, ktorú Vám ešte isto nikdy nepoložil- Ako vznikla takáto kombinácia MCs? To by čakal asi fakt málokto. Aj keď máte vlastne veľa spoločného.
BENE: Chceli sme spraviť jednu pesničku, teda track, aby sme nevyznievali viac homo, než je zdravé. Spravili sme si ju. Potom sme si povedali, že keď už ideme do štúdia, tak spravme aspoň 2. Spravili sme ich. Potom 4. Spravili sme ich. Nakoniec sme za tie bláznivé 2 týždne spísali asi 18 textov. Potom sme vybrali 14 a išli do Sonic Cat Studia k Rolandovi Kánikovi to nahrať. A vznikli z toho Záblesky geniality, úlomky šialenstva. A čo je najvtipnejšie, tak ten prvý text čo to celé spustil, ani nie je na albume.
DELIK: Tak nejak to bolo. Začalo nás to baviť a išlo to samo. Preto je aj ten projekt taký aký je. Čo sa týka nás ako mcs, tak sme nijak neriešili či budeme nejak pasovať k sebe. Proste sme do toho šli a vzniklo to, čo vzniklo.
BENE: „Trochu nám drblo“

Čo témy? Príde mi, že niektoré navrhol Bene a niektoré Delik. Alebo všetky vznikali spoločne? A pri akej príležitosti, napr. taká TransAkcia ?
BENE: Ako tak rozmýšlam, tak väčšinu tém vymyslel Delik. Teda asi všetky. Asi aj preto v každej skladbe začína on. Ja som vymyslel len Reného z Chicaga a z toho je nakoniec sólo skit.
DELIK: Mal som beaty od Peka a bavili ma. Bavili ma celkom dosť. Tak som pil a písal,pil a prezeral staré slohy,pil a posielal to Benemu. Bene posielal naspäť v minimálnych intervaloch svoje slohy. Už ani neviem ako to presne všetko bolo, možno preto, že som pri tom toľko pil hehe. Transakcia ma napadla nejak tak sama. Priviedol ma k nej ten beat, super skladba, mám ju rád.
BENE: Delik neklame a ja tiež nie, keď v úvodnej skladbe dávam „písali sme po nociach, písali sme po vodkách“. Málo spánku, veľa barov a veľa barov.

Obidvaja píšete texty v intergalaktickej rýchlosti. Vznikali tak aj veci na ZG/ÚŠ? Spolu v štúdiu, alebo každý to pekne napísal doma a prišiel nahrať?
BENE: Písali sme to doma. Ako vraví Delik v úvodnej skladbe – „zakuklil som sa doma“. Ja tam zas vravím „denne tri texty“ a neklamem. Vidíš? Znova! Celé to vzniklo rýchlo a zbesilo. 2 týždne a kopec veršov a nespania a tešenia sa z textov, ktoré z nás lietali.
DELIK: Keď si pustím tento album, tak mám v hlave dym, víno, obrazovka bliká, je tam polka textu, beat hrá dookola, rozmýšlam, mám to, dávam si to pre seba, ok, posielam Benemu, 10 minút, 3 cigy, Bene posiela naspät svoj part, čítam to, smejem sa, baví ma to, poďme na ďalšiu…

Od začiatku bolo jasné že to celé obeatuje Peko s pomocou Rolanda, alebo boli aj iní kandidáti?
BENE: Od začiatku sme všetky texty písali do Pekových beatov. Takže to bolo jasné. Ten chalan to vie. A keď Roland do toho dohráva, tak je to krása ešte viac.
DELIK: Peko je výborný producent, bez jeho beatov by táto vec nevznikla, nikto iný myslím v tej chvíli neprichádzal do úvahy.

Mne sa tiež veľmi páčia tvoje beats Peko. A som rád že si dokázal na tomto albume, že „máš na to“ ošéfovať to celé. Kto patrí medzi tvojich favoritov aka kto Ťa ovplyvnil vôbec začať robiť hudbu?
PEKO:
Ďakujem, som rád, že sa lúbia. No celkovo som sa trošku obával, že či to vôbec zvládnem „ošéfovať“, ale potom sa do toho s nami pustil Roland Kánik a dohral tam výborne veci na klávesoch (myslím, že v niektorých skladbách je aj problém rozoznať sample od dohrávok, čo sa mi veľmi páči, že sa dokázal prispôsobiť štýlu hudby) a výsledok znie podľa mňa dobre. Medzi mojich favoritov patrí jednoznačne J Dilla (milujem jeho Detroit sound). Je ich samozrejme viac napr.: Alchemist, Dj Premier, Marco Polo, Madlib atď… Mňa celkovo hudba bavila vždy. Samozrejme začiatky boli, že som rapoval aj ja (DAMN!), ale potom ked som si počul hlas v reprákoch, tak som sa rozhodol, ze sa radšej schovám za PC a MPC. Bolo to cca 12-13 rokov dozadu :))

Čo československý beatmakeri? Kto ťa baví?( ach, tento môj Dara Rolins swagger)
PEKO:
No jednoznačne z CZ/SK scény ma najviac baví DTonate! Wich samozrejme, a ešte aj Inphy. Majú veľmi dobrý výber samplov a ich celkové spracovanie.

Niektorí MCs s ktorými chceš resp. vedel by si si predstaviť spoluprácu?
PEKO:
Čo sa týka MC´s… určite Supa z MR, Vec, Boy Wonder, Turbo Týý. A dosť ma bavil aj mixtape od H16 – Antivirus, čize aj s nimi by som si vedel predstaviť spoluprácu. Z Čiech trebárs Idea, Pio Squad, Kato

Forma v akej vyšiel album je v skutku originála, osobne mám z nej veľmi hrejivý a dobrý pocit. Prečo práve takýto spôsob?
BENE: Chceli sme tento pre nás tak zaujímavý album vydať zaujímavým spôsobom. Kto si kupuje hudbu, tak sa tým aj rád chváli. Tak prečo sa tým nechváliť priamo na tričku. Mám na to kúpiť si album Delika a Beneho! A chlapci z Kompótu robia super tričká skvelým spôsobom. Keď som ich oslovil, tak išli do toho. A ja som rád.
DELIK: V prvom rade cením každého kto si ten album aspoň stiahne, vypočuje, a ocení ho. Ale ak ťa zbadám v klube v našom triku, tak ťa berem na panáka, to vravím vážne.

Medzi hosťami sa objavil len Marián Jaslovský a čo cením, objavili sa tam aj viacerí vysoko kvalitní DJi. Koho bol tento pompézny nápad a prečo? Veď byť DJ-om čo má skills sa už dnes nenosí.
BENE:
S MCs môžeš robiť koľko len chceš a koľko len vieš. Toto malo byť o nás dvoch. A ešte o tých Djoch, na ktorých aj tak všetci kašlú.
DELIK: Myslím že to bol Beneho nápad, a ja som okamžite pritakal. Nie že by som bol nejaký odborník na djské záležitosti ale mám rád ten shit, prišlo mi to zaujímavé a mám z toho radosť. Zdravím všetkých djs čo do toho šli s nami!

Bene ty si celkom dobrý kamarát s Peťom (Tázokom) – čo má nové? Chystá niečo nové?
BENE:
Vraj chystá nový album s Karaoke Tundrom. Vraj už má aj vymyslený celý koncept a hotovú prvú skladbu. A vraj mu Karaoke Tundra pár dní dozadu poslal nové hudby a vraj sú super. Ale možno Peťo len klamal, keď mi to vravel. Kto vie. On je divný.

Delik ty si dal na svoje narodeniny von 5 trackové EP, kde je aj vec Otázky, kde si vlastne odpovedal na polovicu mojich otázok čo som Ti chcel položiť, ale aj tak sa spýtam. Ako to je s tými tvojim featuringami s každým? Vravíš tam, že rád podporíš mladé talenty, ale niektorí z nich s talentom fakt nič spoločné nemajú, viac menej sú mega zlí. Tak ako to je?
DELIK: No to by si mi musel povedať konkrétne a ja by som ti odpovedal. Pre mňa je každý s kým robím, nejakým spôsobom zaujímavý. Veľa z nich má ešte čo doháňať, ale to už je na nich. Okrem toho dávam perly takže na konci dňa sú aj tak všetci moji fans radi, že počuli novú slohu.

Máme tu nový rok a s ním prichádza aj bilancovanie toho starého. Ako by ste zhodnotili rok 2010? Vyšlo dosť albumov aj u nás aj v CZ, pestré to bolo aj v politike, aj v športe…
BENE : Udialo sa toho milión, ešte pár dni potrebujem, aby som si z toho roku vybral to najzaujímavejšie.
DELIK : Pozerám sa dopredu. Robíme na novom shite. Čo bolo bolo, aj keď minulý rok bol vcelku funky, ako vraví Bene, udialo sa toho fakt veľa.
PEKO: Ani nejako neregistrujem že je za nami rok 2010. Ale keď ho mám zhodnotiť, tak ho beriem ako veľmi dobrý, hlavne z toho dôvodu, že sme konečne pustili von album „Záblesky geniality, úlomky šialenstva“. V CZ ma veľmi potešil album Prago Union – Dezorient expres. V politike ma potešilo, že tu máme „zlepenca“ a nie Fica na čele tohto štátu. Taktiež ma potešil aj Vinco Lukáč, že si váži mafiánov a oni jeho. Znie to tak pekne z úst politika.(Shout out to Vinco, pozn. Hubert) Čo sa týka športu, tak jednoznačne potešili chlapci na MS v Afrike a určite aj na ZOH hokejisti. Aj Nasťa potešila zlatom.

A čo chystáte do roku 2011? Nejaké projekty zaujímavé, albumy…
BENE:
Ja chystám nové Modré hory, máme už s Lyrikom asi 7 demo skladieb. A máme ich radi. Sú iné. Chystám ešte Defragmenty, môj spoločný projekt s Mariánom JaslovskýmShootym. Viac slam poetry ako rap. A celé je to bez beatov. A Shooty k tomu spraví pekné obrázky. Teším sa z toho. A ešte ten môj kamoš Peťo Tázok chce niečo vydať. A ja mám ešte pripravené EP s Pekom, asi 10 trackov, keď bude čas, tak to nahráme. A raz keď budem veľký, tak môžno aj pôjde von ten spoločný album so Supom.
DELIK : Dobrí chlapci 3
PEKO: Do roku 2011 zatiaľ toho moc neplánujem. Akurát s Benem vypustiť von jedno EP a spraviť si menšie domáce študio (aby nemusel Bene stále cestovať do BA nahrávať šlágre, a aby bol zase pilný ako včielka, ako v roku 2009. 2010 už trošku flákal hehe). Možno časom producentské EP. Sám neviem.

Delik ty si z Handlovej a tam má svoje sídlo BK Baník. Sleduješ ich túto sezónu? Ako to s nimi vidíš? Čítal si ako skončil Pezinok?
DELIK :
Som na každom zápase pokiaľ mám tú možnosť. Fandenie si užívam. Túto sezónu máme super team, ale nejak to stále škrípe,nevieme vyhrať vonku, bohajeho, verím že sa to zlomí a poskočíme o pár miest v tabuľke, aby sme mali dobrú pozíciu pred play off. Potom už je všetko otvorené. O Pezinku viem, celkovo sledujem celé dianie okolo SK basketbalu, veď som aj sám hrával, ale nevidím do zákulisia, každopádne je niečo napiču, to je jasné, rozhodcovia štrajkujú, Pezinok končí….

Bene aké to je stále vyhrávať nad Pekom v NHL. A Peko, aké to je vyhrávať stále nad Benem v NHL?
BENE:
Kamarát, ani nevrav. Odišla mi karta a Peko ma plieska. No homo. Ťažké časy. Ešteže mám toho Tomáša Hudáka.
PEKO:
Vieš čo?! Je to už celkom nuda. Stále sa to nejako nevie naučiť hrať a nebaví ma stále vyhrávať. Musím si nájsť nejakého lepšieho protihráča. :))
Túto otázku som položil preto, aby som zistil, či neklamate a nebudete obaja machrovať akí ste majstri. Ale machruje len jeden, takže je to v poriadku. Ste čestní chalani 🙂 (pozn. Hubert)

Moja obľúbená otázka je otázka, ktorú si položia sami pýtaní..Takže nech sa páči, akú otázku túžite dostať?
BENE:
„Nebude vám vadiť, keď vás vyplatím v hotovosti?“ A ak sa dá, tak čo najčastejšie.
DELIK : Dáme ešte?
PEKO: Jednoznačne mi tu chýbala otázka: „ako si sa dostal k hip-hopu?“ 🙂

Ja Vám páni ďakujem za rozhovor. Na záver Vám nechám klasicky priestor na pozdravy odkazy, dotazy. A naďalej sa bavte hudbou ako doteraz.
BENE:
Ďakujeme. A stačí jeden odkaz, tento: www.mamnato.sk
DELIK : Sme radi ak ste sa prečítali až sem, zožente si náš album a skúste sa ním prepočúvať až do konca,vidíme sa na bare.
PEKO: Všetkým prajem happy new year. A nech vás poslúchajú vaši obľúbení MC´s, DJ´s a producenti. 🙂


Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.