Karaoke Tundra & DJ Spinhandz – Kačica s hlavou tigra mixtape


Je jednoduché nariekať na úbohým stavom slovenskej rapovej scény. Je ešte jednoduchšie ukazovať prstom na iných a sám ním pritom nepohnúť. Zložitejšie je však robiť si veci po svojom. Kačica s hlavou tigra mixtape je tá ťažšia cesta.

Pritom ale, nech sa k tomu postavíme akokoľvek, podstata ostáva rovnaká: konflikt záujmov. To, čo tak často vyčítame ostatným, vydať album a potom si naň napísať (pozitívnu) recenziu. Nič na tom nemení fakt, že napríklad ja osobne s týmto CD nič spoločné nemám . Ale aj preto sme sa rozhodli urobiť to inak. Osloviť viacero ľudí, nech povedia svoj názor. Prvotná výhrada síce ostáva stále rovnaká, vieme však o nej a chceme sa jej postaviť tvárou. A s tvárou aj obstáť. Preto táto pre nás neobvyklá forma.

Kačica s hlavou tigra je tak trochu slovenský unikát. Zvrátená predstava o mixtape je tu totiž niekde medzi fade out fade in mixom a selektorskou výberovkou toho “naj” na scéne. Reprezentácia schopností dídžeja sa tu zvrháva na nekoncepčnú zlátaninu skladieb, aj keby tie skladby boli stokrát zaujímavé. Navyše, skoro vždy zásadne mimo nejakej myšlienky, nerešpektujúc pritom hnutia a pohnútky súčasnej dídžejskej (tej skutočne dídžejskej, nie plnej púšťačov) scény. A keď sa aj ozajstný mixtejp občas objaví, pomaly zákonite to je na kolene zbúchaný a doma do počítača nahraný počin.

Spinov (a Karaokeho) set je však konečne moderným, zmysluplným a zaujímavým setom plným nielen nových skladieb, ale aj bootlegov a mashupov. A tým, že vychádza oficiálne, nielen na viac alebo menej pochybných weboch, je akousi (veľmi optimistickou) lastovičkou. Aj keď toto je neuveriteľne dementná fráza.

To však neznamená, že by sa nejaké výhrady nenašli. Harmonicky napríklad neladí Beyonce s inštrumentom. Tie akoby analógové tremolo pady s jej hlasom. Osobne by som tiež privítal väčší žánrový rozptyl. Breakbeat s hiphopom tu už spája kde kto. Prodigy som počul nielen s rapom, ale napríklad aj s Hanou Hegerovou (ale beriem, ten beatjuggling). Chýba mi častejší výlet do starého černošského blues alebo folku. Chýba mi vtipný presah na slovenskú tradíciu, či už popovú, alebo folklórnu. Toto je materiál, do ktorého akoby nikto nemal chuť a odvahu sa pustiť. Teším sa na prvých statočných.

Tiež sa ale teším, že tu ešte stále jestvujú ľudia, pre ktorých nie je turntablismus synonymom krčmového jukeboxu. Ako som už kdesi napísal, už len o tom presvedčiť slovenské diskotéky. Veď ten “veľký” hip-hop na Slovensku aj tak nič iné nie je.

Ale: baví ma deklamovanie Moniky Načevy (niekto má rád ostatné WWW, že Viktor), baví ma (čudujsasvete) Kaidžas, najmä vďaka breakstepovo psy podkladu Masaku (industriálnemu presahu v druhej časti beatu by sa potešil i taký Burial), baví ma Karaoke a Supov rádoby francúzske Merde. Aj Grani do Kriss Krossu sadol ako uliaty. A Lyrik sa pre mňa stáva jedným z najzaujímavejších slovenských MCs. Lebo… a tak ďalej.

No povedzme si na rovinu, všetkým tým slovenským “GGG” (skutočne by ma zaujímalo, odkiaľ zrazu prišlo k rapu toľko “šmirgeldetí”) tento mixtape nepovie ani mäkké f. Do zacyklenej predstavy o kvalitnom slovenskom rape (tiež vám to príde ako contradicto in adjecto?) sa Kačica tiež akoby nezmestí. A tiež neviem, či predstava pár domácich rapových alternatívcov (to akože nás) je pre ostatných relevantná. Každopádne, konečne vzniklo čosi ako Kačica. Vďaka.

Samozrejme, ani tento mixtejp nie je dokonalý. Keby som ho skladal ja, dal by som mu trochu inú dramaturgiu. Ale keďže neskladal, berte to len za taký výstrel naslepo. Možno je pravda, že základná myšlienka, ak ju neberú v kontexte, sa vytratí, no: “Chceš byť tvrdý a hrdý ako žula / ale skladby pre idiotov robí iba nula.” Takže, Kačica azda má hlavu tigra, lenže predovšetkým, má hlavu!

Text: Smoet

Na „Kačicu s hlavou tigra“ som sa začala tešiť niekedy začiatkom jesene. Stalo sa tak napriek melancholickej nálade z neodvratného konca jedného dosť objavného leta, pod vplyvom vopred vypustených ukážok i nadšeného rozprávania ľudí, ktorí s Kačicou už mali tú česť. Ako dopadlo toto exotické zvieratko – výsledok jedného zvláštneho experimentu – u mňa?

Nezanedbateľné plusy

Prvým nezanedbateľným plusom je obal. Oki Scuott dokázal majstrovsky ulahodiť môjmu náročnému vkusu a tak sa na Kačicu s hlavou tigra teraz krásne pozerá. … skutočne nápadité, všetko super, možno až na tú potlač na samotnom cédečku, ktorá vo svojej finálnej verzii nešťastne pripomína hru do Plastation.u alebo nejakú inú softvérovú záležitosť. Samozrejme, muselo to byť zámerné…;)

Dalším nezanedbateľným plusom je participácia DJ Spinhandza na Kačici. Pre tých, ktorí to ešte nepočuli: Kačica je z hľadiska turntablizmu prvým skutočným mixtape-om vydaným na Slovensku! A to sa nedá ohodnotiť inak ako pozitívne. Navyše, na Kačici predviedli svoje nemalé DJské zručnosti aj Opia, Hlavolam, Maztah, Vec, Aka a Lucco. „Toto je skreč part 1“ a „Toto je skreč part 2“ tak patria k česko-slovenským vzácnostiam.

Svojím veľkým podielom prispel hlavne Karaoke Tundra. Ten dokáže vyprodukovať mocné beaty, ktoré ani po stom vypočutí neotrávia. Karaokeho beaty nie sú prvoplánové a dýcha z nich istá nápaditosť a miestami aj zvláštna atmosféra. Skvelo urobím, ak použijem slová jednej mojej kamarátky – „Karaoke Tundra sa vymyká nášmu normálnemu vnímaniu a patrí k jednému z mála ľudí, ktorí v hudbe dokážu vidieť aj ´za roh´“.

Navyše, ak je Karaoke jedným z dvoch autorov, ktorému možno ďakovať za všetky tie originálne nápady, experimenty, kombinácie, alebo inak povedané aj gény, tak klobúk dolu! Tí, ktorí nepochopili, sa môžu zahanbene zdekovať pod pochmúrnu deku, aby tam uštedrili svojej obmedzenej fantázii zopár naozaj ťažkých lekcií… Budem držať palce.

Ale späť ku Kačici – veľmi ma bavia aj produkcie od Dtonate-a. Sú tam síce len dve, ale obe sú „eňo ňuňo“. Na pochopenie stačí vypočuť.

Pozitívne možno už vopred, teda bez vypočutia, ohodnotiť výber väčšiny hostí – Gulos Potrok, Lyrik, Peťo Tázok, Supa, Sedláci, Idea, Strapo… Silná zostava, ktorá sama o sebe všeličo predpovedá. Z nej sa napokon ako najmocnejší ukázali páni Peťo Tázok, Lyrik (pre mňa určite objav uplynulého roka :P) a Gulos Potrok. Treky, ktoré ma bavia a spoľahlivo sa mi zaryli pod sivú kôru mozgovú…

Značne prekvapil Supa – svojou polohou aj textom, ktorými sa celkom nezvyčajne vymyká všetkému, čo vyprodukoval predtým. Predpokladám, že by nikomu neprekážalo, keby sa mu podobne uletieť podarilo aj viackrát.

Ale napríklad aj také „Intro“ baví – prebúdza zvedavosť a vopred sľubuje kvalitu. Strapo to všetko ešte umocňuje vo veci s názvom „Kačica s hlavou tigra“.

Treky nie sú dlhé, ale krátke, prešpikované najrôznejšími genetickými podarkami, takže sa nestihnem nudiť a bavím sa prakticky po celý čas. 21tka a 22jka ma aj zo stoličky zdvihli… Niekoľkokrát.

Zanedbateľnejšie mínusy

Určite by ma potešil menší počet zahraničných záležitostí otravného typu (s predstihom vyhrávajú Eminem – Without Me a Beyoncé – DeJa Vu), ktoré by som nahradila menej objavenými, alebo aspoň menej otravnými záležitosťami. Do koncepcie Kačice sa mi nehodí ani Abeho beat pod Berezinom.

Strapov song „Aspirin“ ma napriek originálnemu riešeniu (identifikácia obete podľa názvov jeho pesničiek, ktoré sú v texte skryté) nebaví – po tej tematickej stránke. Dissy a odkazovačky sa v tomto roku stali otrepaným klišé. Nedajbože, ak sa opakujú ich hlavní aktéri! A nehodí sa mi to hlavne na Kačicu, podobne ako Kaidžasove „Povedz“. Pretože textov v zmysle „ja som najlepší a nič nové sa nedozvieš“ tu už bolo a nikoho to už viac nezaujíma. Škoda toho podareného Masakovho beatu. Vie niekto, kto je Masaka, resp. kde trčal Masaka doteraz?! Rovnako prepínam Moniku Načeva – možno je to mnohými uznávaná umelkyňa, ale mne neskutočne vadí, ak niekto doslova kecá do dobrej hudby! Na druhej strane, treba sa priznať, že jeden človek, ktorého názory si veľmi cením, mi povedal, že na Moniku ešte asi nie som pripravená. Takže je možné, že na ňu nie som pripravená ?.

Záverom, aby všetci dobre pochopili…

Na mixtejpe ma vyslovene nebaví len istá časť toho známeho, populárneho a úspešného. Niežeby som bola zarytou nepriateľkou komerčnejších záležitostí, to nie! Ale aj v tejto sfére sa dá odlíšiť to lepšie od toho horšieho. Nabudúce, ked nás možno prekvapí leguán s hlavou opice (a ja dúfam, že áno), by som sa tomu povrchnejšiemu a otravnejšiemu vyhla vo väčšej miere.

Napriek tomu, nemožno ututlať, že Kačica s hlavou tigra je experiment, ktorý sa vydaril. Je to dielo v pravom slova zmysle, na ktorom ma najviac bavia zvláštne atmosféry, nálady, originálne vsuvky, hlášky a vtípky. Originalita je skutočne to, čo toto dielo najviac vystihuje. Kačica prekvapí, poteší, pobaví, prebudí zmysly, odprevadí vás do najrôznejších sfér vášho momentálneho pocitového aj náladového stavu. A tými si musí prejsť každý sám. Je mi jasné, že každý z vás to pocíti úplne inak. Z tohto hľadiska sú aj recenzie nepotrebné…

A napokon to najdôležitejšie. Kačica je dielo, ktoré je na niekoľko svetelných rokov vzdialené od všetkého ostatného… slovenského. Bohužiaľ. Ale mohla by to byť inšpirácia pre ostatných, ako sa trošku viac odvážiť, trošku viac otvoriť, dať priestor novým impulzom, alebo sa aspoň nebáť byť sám sebou. Ved predsa, netreba sa brať príliš vážne 😉

Text: Idaina

CD nájdete samozrejme v našom ArtAttack Shope

Tracklist k CD Kačica s hlavou tigra mixtape (ArtAttack – 2007)

1. Intro (Produkcia/scratch DJ Opia)
2. Strapo „Kačica s hlavou tigra“ (Produkcia Karaoke Tundra)
3. Illegal Communacation „4sure“/Beyonce ft. Jay-Z „Deja Vu“ (Acapella)
4. Autechre „Recury“/Eminem „Without Me“ (Acapella)/Eminem „Without Me“
5. Neznámy interpret „Vizaut Mi“
6. Berezin „Boľše čem“ (Produkcia Abe)
7. Idea „Marie, dej mi čaj“ (Produkcia DTonate)
8. Strapo „Aspirin“ (Produkcia Karaoke Tundra)
9. DJ Opia, DJ Hlavolam, DJ Maztah, DJ Vec, DJ AKA, DJ Lucco „Toto je skreč Part 1.“ (Produkcia Karaoke Tundra)
10. DJ Spinhandz „Toto je skreč Part 2.“ (Produkcia DTonate)
11. Sedláci „Epizóda 905 01: Klony Útočááá“ (Produkcia Karaoke Tundra)
12. Monika Načeva „Jiná žena“ (Produkcia Karaoke Tundra)
13. Kaidžas „Povedz“ (Produkcia Masaka)
14. The Prodigy „Poison“/Busta Rhymes „Dangerous“ (Acapella)
15. Bluermutt „Pink and black umbrellas“/Film Studio Orchestra „J’irai Cracher Sur Vos Tombes“/Suzanne Vega „Tom’s Dinner“
16. Marvin Gaye „Sexual Healing“ (Acapella)/Druhá Strana „Sprav Ma“/Ying Yang Twins „Wait“ (Acapella)
17. Kriss Kross „Jump“ (Instrumental)/Grani „Alkogoliki“ (Acapella)
18. Prestávka (Skit)
19. Supa „Merde“ (Produkcia Karaoke Tundra)
20. Peťo Tázok „Frank & Stein“ (Produkcia Karaoke Tundra)
21. DTonate „Mnoho podob“ (Instrumental)/Crystal Waters „Gipsy Woman“ (Acapella)/TTC „Le Chant Des Hommes“
22. Missy Elliot ft. Ciara „Loose Control“ (Acapella)/Vampyros Lesbos „Kamasutra“/Elastica „Connection“
23. Lyrik „Pasta Fondue“ (Produkcia Karaoke Tundra)
24. Afrika Bambaata „Just Get Up And Dance“ (Mash-up)
25. Gulos Potrok „Mutant“ (Produkcia Karaoke Tundra)
26. Mark One „Rage“/Ememvoodoopöká „Hřiby“ (Acapella)
27. Side9000 „Dark Continent“/Lady Sovereing „Chi‘ Ching“ (Acapella)
28. DJ Spinhandz „Akože DJs“ (Outro)

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *