ČO JE TO TÁ STREET ART TERAPIA ?


Túto otázku mi položili počas víkendu 4 až 6. mája viacerí. Jedna z posledných bola slečna s mikrofónom, ktorý mal na pene písmeno Z, čo mi ihneď evokovalo Róberta Zeleňáka (kurátora výstavy L´attaque de l´art pozn.red.). Tak som sa usmial a povedal jej niečo do kamery. Usmieval som sa celý víkend, bolo mi príjemne.

Citácia z TASR: „Piaty ročník Bratislavského majálesu sa napokon pre nepriazeň počasia skrátil z trojdňového na dvojdňový. Napriek tomu si koncerty, mestský trh, ukážky netradičných športov či plavbu loďou medzi oboma brehmi užili tisíce Bratislavčanov a návštevníkov mesta.“

Keď sme sa bavili prvý raz s členmi OZ Čerstvé Ovocie, ktorí chceli od nás na Májalese „Street Art“, hneď som im hovoril, že tam „iba“ neprinesieme stenu a pár kamarátov. Snažíme sa vniesť do života tvorivosť, rozbiť zabehnuté klišé a otvoriť tak diskusiu pre všetkých.

Čo to ten streetart vlastne je? Každý máme aj tak svoju vlastnú predstavu a definíciu. Graffiti writeri často neuznávajú výtvarný prejav akademicky vzdelaných ľudí a naopak, každý druhý študent si o sebe mnohokrát bez náznaku sebareflexie myslí, že mu diplom automaticky dáva titul „umelec“.

My sme sa však rozhodli podobné rozdiely zmiesť zo stola, posadiť všetkých za jeden stôl a ponúknuť priestor pre spoločnú a spoločenskú hru. Ako nám povedal Marián Králik z Katedry architektúry Slovenskej technickej univerzity: „študenti nevedia uchopiť model, priestor“.

Preto bola pripravená malá kocka „pre náročných“, s ktorou sa mohli vyblbnúť ako uznali za vhodné. Absolútne prirodzenou cestou tak u nás vznikol detský kútik. Miesto, kde rodičia sediac na „polystyrénovom sofá“ sledovali, ako sa ich deti ticho venujú tvorivej činnosti. Taktiež sa krásne a prirodzene zotreli všetky vekové rozdiely. Na kresbách často nebolo možné rozoznať, ktorý z obrázkov nakreslil rodič a ktorý dieťa.

Citácia z Wikipedie: „Arteterapia (z lat. ars – umenie, gr. therapeia – liečenie, ošetrovanie) je liečba umením. Je to špeciálny druh psychoterapie, ktorý sa zameriava na rozvoj tvorivých schopností, citového vývinu a medziľudských vzťahov.“

Streetart + arteterapia = Street Art Terapia. Tyršovo nábrežie v Bratislave sa tak zmenilo na tvorivú dielňu, workshop, diskusný seminár, art piknik … a to doslova. Pôvodne sa malo sedieť vonku pod korunami stromov. Počasie nás „vyhnalo“ pod stan, kde bolo vo finále ešte lepšie. Pozvali sme aj tých kamarátov-writerov, výtvarníkov. Podľa spätnej väzby a vyjadrení náhodných okoloidúcich sme „dobre zrobili“, a to nás napĺňa šťastím. Na záver si dovolím vrátiť sa už iba k samotnej definícii. A nie je tento pekný event vlastne jeden veľký streetart ?

„…kto si myslel, že bude maľovať na stenu, ten dostal možnosť sa popasovať s kockou 15x15cm, a tak ukázať, čo v ňom je. Z avizovaného streetart jamu sa nakoniec stal detský kútik, kde ktokoľvek si mohol skečovať, maľovať, diskutovať a edukovať na tému graffiti a streetart… Bratislavský majáles a ctihodná aktivita.“ Citácia zo stránky BratislavskeGraffiti

Naše poďakovanie patrí všetkým, ktorí sa počas víkendu v našom „kútiku“ cítili dobre.

Hrať sa – Učiť sa – Tvoriť !

Páči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim priateľom a známym. Nepáči sa vám tento článok? Odporučte ho svojim nepriateľom a neznámym.